Charles McGonigal, ish-agjenti i FBI i arrestuar tashmë, është kthyer në kryefjalën e mediave të huaja dhe të Shqipërisë, për shkak të përmendjes në aktakuzë edhe të emrit të kryeministrit Edi Rama.

Ish-e dashura e McGonigal, Allison Guerriero, është një nga personat që është marrë në pyetje lidhur me hetimin që FBI kishte nisur të kryente  për agjentin e saj, si dhe pas arrestimit të tij.

Sipas “Business Insider”, në artikullin e publikuar së fundmi thuhet se “McGonigal ishte miqësuar me kryeministrin shqiptar”, si dhe se në derën e ish-të dashurës së zyrtarit të FBI, kishin shkuar disa agjentë dhe duke i treguar foton e kryeministrit shqiptar së bashku me McGonigal, kishin kërkuar të dinin çdo informacion që ajo kishte dijeni.

Pjesë nga artikulli “Business Insider”:

Në fund të vitit 2018, McGonigal dhe Guerriero u ndanë. Ajo kujton se mori një shënim anonim dhe armiqësor në postë. Menjëherë pas kësaj, McGonigal i tha asaj se ai ishte ende i martuar dhe nuk kishte plane të divorcohej nga gruaja e tij. “U trondita”, tha ajo. “Isha shumë e dashuruar me të dhe isha shumë e lënduar”. Ajo filloi të pinte shumë për të përballuar. Disa muaj më vonë, Guerriero, dërgoi një e-mail të zemëruar William Sweeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në New York City dhe që, kujton ajo, e kishte prezantuar për herë të parë me McGonigal.

Ajo kujton se i tha Sweeney-t në e-mail se ai duhet të shikonte lidhjen e tyre jashtëmartesore dhe gjithashtu marrëdhëniet e McGonigal në Shqipëri. McGonigal ishte miqësuar tashmë me kryeministrin e Shqipërisë dhe kishte udhëtuar gjerësisht në vend, marrëveshje që do të shfaqeshin më vonë në një nga paditë e tij. Guerriero i tha Insajderit se e kishte fshirë e-mailin.

Sweeney nuk iu përgjigj një kërkese për koment të bërë përmes punëdhënësit aktual të Sweeney, Citigroup. Insider nuk mund të konfirmonte që Guerriero e kishte dërguar e-mailin ose që Sweeney e kishte marrë atë. Pavarësisht, deri në nëntor 2021, FBI po shqyrtonte McGonigal. Dy agjentë u shfaqën në derën e Guerriero-s, thotë ajo, i treguan asaj një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar dhe e intervistuan për ndërveprimet e tyre. Ajo gjithashtu mori një thirrje nga gjykata  që kërkonte të gjitha komunikimet e saj me McGonigal, si dhe informacione për çdo “pagesë ose dhuratë” që ai mund t’i ketë dhënë asaj

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb