Një cisternë ruse e naftës së papërpunuar e kapur javën e kaluar nga autoritetet greke do të lirohet, konfirmoi një zëdhënës i qeverisë për CNN të enjten.

Greqia kapi cisternën me 19 anëtarë të ekuipazhit rus në bord më 15 prill si pjesë e sanksioneve të BE.

Zëdhënësi i Ministrisë Greke të Çështjeve Detare dhe Politikave Ishullore tha se autoriteti kundër pastrimit të parave ka urdhëruar lirimin e mjetit lundrues. Zëdhënësi shtoi se lirimi nuk ka filluar ende dhe nuk mund të japë informacione të mëtejshme në këtë pikë.

Sipas Agjencisë së Lajmeve të Athinës, cisterna ishte nisur drejt gadishullit të Peloponezit për shkak të një problemi me motorin. Atje, ajo planifikoi të shkarkonte ngarkesën e saj në një anije tjetër.

Megjithatë kushtet e pafavorshme të motit e çuan atë të ankorohej pranë bregut jugor të ishullit grek të Evias, ku cisterna u kap.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb