Një shtetas shqiptar është vënë në pranga nga policia në Britaninë e Madhe dhe do të dalë në gjykatë sot pasi akuzohet për përfshirjen e tij të dyshuar në shitjen e kokainës nga një grup i krimit të organizuar në zonën e Bournemouth.

Oficerët ndaluan një automjet në Rushton Crescent rreth orës 20:50 të së hënës më 8 gusht si pjesë e iniciativës Op Viper.

Gjatë kontrollit të mjetit që drejtonte shqiptari janë zbuluar gati 50 pako me kokainë, me një vlerë të mundshme të përllogaritur në treg, prej më shumë se 4,000 £.

Ai do të paraqitet sot në Gjykatën e Magjistraturës Poole për një vepër penale të posedimit të një droge të klasit A me qëllim furnizimin.

Policia e policisë John Upsher, nga NET, tha: “Përmes Op Viper ne po punojmë në mënyrë proaktive për të trajtuar bandat e dyshuara të përfshira në furnizimin e drogës së klasit A në zonën tonë, pasi ne e njohim ndikimin që kjo ka në komunitetet tona. Ne do të ndërmarrim veprime të fuqishme për të penguar aktivitetet e tyre dhe për të ndjekur penalisht ata që besohet se janë të përfshirë, si dhe do të përpiqemi të mbrojmë njerëzit e cenueshëm që mund të shfrytëzohen nga këto banda”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb