Mjaftoi 1 vit në Kosovë për të hyrë në histori. Kampion me Ballkanin dhe kualifikim në grupet e Ligës së Konferencës. “Ishte një çmenduri”, thotë Ilir Daja ekskluzivisht për “Panorama Sport”. Ka fituar 4 tituj me 4 skuadra të ndryshme, ka bërë histori me Skënderbeun dhe Ballkanin në Europë, por sërish nuk e mori një ftesë për t’u bërë trajner i Kombëtares. “Duhet të kurojmë më mirë imazhin, duhet të shfaqemi pak më shumë në portale…”, thotë ai me një dozë ironie.

Si po shkojnë gjërat tani te Ballkani?

Mirë, jemi në fazë përgatitore në Turqi dhe po përpiqemi të bëjmë maksimumin gjatë këtyre ditëve për të qenë gati për pjesën tjetër të sezonit.

Titull kampion dhe grupet e Ligës së Konferencës… A e kishit menduar një arritje të tillë në Kosovë kur firmosët me Ballkanin?

Shikoni, unë e fillova aventurën një vit më parë te Ballkani, më saktë më 5 janar të vitit 2022. Kur kam startuar, pra gjatë bisedave të para që kam pasur me presidentin e klubit, Arsim Kabashin, më është kërkuar që në radhë të parë të dalim një herë në Europë dhe sigurisht titulli kampion.

Dhe ju e “tepruat”, sepse shkuat deri në fazën e grupeve…

(Qesh…) Sigurisht që nuk e kisha menduar se do të arrinim aty ku arritëm. Ishte një rezultat historik në disa aspekte: Ballkani për herë të parë fitoi titullin kampion, për herë të parë shkoi në Europë dhe për herë të parë Ballkani, gjithashtu ishte ekipi i parë kosovar, i cili shkoi në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Ishte një vit i çmendur sa u përket rezultateve, sepse edhe gjërat ndodhën shumë shpejt.

Çfarë ka më mirë Kosova se Shqipëria dhe anasjelltas?

Në aspektin sportiv?

Po, në aspektin sportiv…

Shqipëria ka infrastrukturën. “Air Albania” të bën të ndihesh sikur je në një vend të zhvilluar të Europës, por shumë komodë janë edhe stadiumet e Elbasanit, Shkodrës dhe Kukësit. Në Kosovë mund të luash vetëm në Prishtinë një futboll cilësor dhe në stadiumin e Llapit. Edhe ky është një impiant i investuar nga një person, pra lekët e familjes. Nuk ka përfunduar ende, por mund të krahasohet me atë të Kukësit. Në këtë pikë Shqipëria është më para dhe duhen përgëzuar të gjithë faktorët, federata, shteti dhe të gjithë ata që kanë dhënë një kontribut

Meqë përmendët federatën, a e prisnit një ftesë për t’u bërë trajner i Kombëtares?

Tani është zgjedhur trajneri i ri i Kombëtares dhe nuk ia vlen të bëjmë komente. I uroj Silvinjos të ketë sa më shumë suksese dhe të çojë ekipin tonë kombëtar sa më lart.

Pra, nuk ndiheni keq që keni arritur gjithë këto suksese në karrierë, por nuk jua japin shansin për kombëtaren…?

Nëse do të më kishit pyetur para se të zgjidhej trajneri i ri, mund të kisha folur gjatë për këtë temë, por tani nuk ia vlen më.

Çfarë ndodhi 3 muajt e fundit te Partizani?

Ua thashë, 7-8 lojtarë nuk pranuan të rinovonin dhe na u desh të bënim ndryshime të mëdha. Por me thënë drejtën loja nuk mungonte, edhe pse kemi pësuar 8 gola në atë periudhë që… oh zot. Nuk di ç’të them se vetëm stafi teknik nuk kishte përgjegjësi aty, por kështu është kjo punë, në fund paguan trajneri.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb