Një nga trashëgimitë  famekeqe të lëna pas nga Euro 2020 e verës së kaluar do të jetë abuzimi në internet i pësuar nga tre lojtarët anglezë që humbën penalltitë në finale.

Që atëherë, thirrjet për ndryshim janë rritur më të forta nga lojtarët që kërkojnë që kompanitë e mediave sociale të marrin kontrollin e sulmit të vazhdueshëm racist në platformat e tyre .

Një tjetër zë i profilit të lartë sapo i është bashkuar korit ne nje interviste per CNN.

“Duhet të fillojmë me mediat sociale”, tha superylli i PSG-së, Kylian Mbappé për Becky Anderson të CNN, kur u pyet se çfarë veprimi nevojitet për të trajtuar racizmin në lojë.

Megjithatë, fituesi francez i Kupës së Botës shtoi se lojtarët gjithashtu kanë një rol për të luajtur në edukimin e autorëve për dëmet që po i shkaktojnë lojës së bukur.

Mbappe

“Por, edhe para mediave sociale, madje na lojtar duhet të jetë implikuar [sic], të jetë implikuar [sic] , ” tha ai në një intervistë në Dubai në dhjetor 27. “Ju duhet të jenë njerëz aktiv dhe ndihmë. ”

Pasi Mbappé humbi penalltinë vendimtare në humbjen e ekipit të tij kombëtar ndaj Zvicrës në Euro 2020 , ai vetë dyshohet se ishte subjekt i abuzimeve raciste në internet.

Në një ndeshje tjetër kundër Hungarisë, tifozët e përshëndetën lojtarin me thirrje majmuni, duke bërë që UEFA, organi drejtues i futbollit evropian, të hetojë atë dhe rastet e tjera të abuzimit gjatë gjithë turneut.

Sulmet ishin “të vështira” dhe “lënduan” Mbappé, tha 23-vjeçari.

“Unë jap më të mirën time për vendin tim. Unë jap gjithçka që kam për t’i bërë njerëzit në Francë të lumtur, për t’i bërë të gjithë krenarë — dhe për të pasur këtë lloj mesazhi, me të vërtetë, është e vështirë dhe kjo më lëndoi,” shtoi ai.

Një gjykatë franceze urdhëroi Twitter-in vitin e kaluar të përshkruante se si planifikonte të trajtonte gjuhën e urrejtjes në faqen e saj. Gjigandi i mediave sociale e apeloi atë vendim , pavarësisht nga gjashtë grupe anti-diskriminuese që pretendojnë se kompania me bazë në San Francisko nuk po dështon të ndalojë përdoruesit me urrejtje nga platforma.

Futbollistët në Premier League angleze janë rregullisht në shënjestër në internet pas ndeshjeve. Në shtator, lojtari i Chelseat, Romelu Lukaku, i tha CNN se CEO-t e mediave sociale duhet të takohen me yjet e futbollit për të eliminuar abuzimet që i nënshtrohen lojtarëve.

Pas finales së Euro 2020, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar u bëri thirrje kompanive të teknologjisë që të përmirësojnë reagimin e tyre ndaj çështjes në rritje dhe t’i japin të dhëna më të mira policisë për të ndihmuar në identifikimin e fajtorëve. Disa tifozë janë arrestuar për postimin e komenteve të urrejtjes dhe së shpejti thuhet se mund të ndalohen nga terrenet e futbollit deri në 10 vjet.

Kjo nuk duket se i ka penguar shkelësit e mundshëm, edhe brenda stadiumeve. Klubi i Premier League Norwich City u detyrua të lëshonte një deklaratë më 28 dhjetor duke dënuar “të gjitha format e diskriminimit të paligjshëm” pasi mësoi për komentet raciste nga të dy grupet e tifozëve në ndeshjen e tij kundër Crystal Palace.

Për Mbappé, diskriminimit si ky duhet t’i vijë fundi sepse “ne jemi në një botë të re”.

“Nuk është e mundur në vitin 2022 të kemi këtë lloj qëndrimi, me të vërtetë”, shtoi ai.

Twitter ka prezantuar së fundmi mjete dhe protokolle të shumta me shpresën për të luftuar diskriminimin në platformat e tij. Në një deklaratë për CNN, një zëdhënës i Twitter tha: “Ne duam të përsërisim se sjellja abuzive dhe e urrejtjes nuk ka vend në shërbimin tonë.

“Ne do të vazhdojmë të ndërmarrim veprime të shpejta ndaj pakicës që përpiqet të minojë bisedën për shumicën dhe janë të përkushtuar të luajmë rolin tonë në frenimin e kësaj sjelljeje të papranueshme — si në internet ashtu edhe jashtë linje.”

Vitin e kaluar, Instagram lançoi një mjet të ri që do të filtronte automatikisht mesazhet abuzive nga llogaritë që përdoruesit nuk i njihnin. Meta ka thënë se qëndron kundër diskriminimit dhe ka nxjerrë një sërë veçorish sigurie në platformat e saj.

“Futbolli është për të gjithë”

Mbappé mbërriti në hotelin Jumeirah Al Qasr në Dubai me një humor të mirë, i freskët nga festimi i ditëlindjes së tij të 23-të me shokët e skuadrës në Paris. Duke pranuar me dashamirësi një tortë në formën e moshës së tij numerike dhe të dekoruar nga një qiri i vetëm, ai qeshi dhe bëri shaka me stafin.

Por kur bisedat u kthyen në Kupën e Botës së ardhshme të FIFA-s , një shkëlqim i fortë vendosmërie hyri në sy – Franca është kampionia në fuqi pas një fitoreje 4-2 ndaj Kroacisë në edicionin e 2018-ës në Rusi.

Në atë që ishte finalja me më shumë gola që nga viti 1966, Mbappé shënoi një gol ikonik nga jashtë zonës në moshën 19-vjeçare.

Pavarësisht presionit me të cilin përballet skuadra, ai mendon se kjo mund të përsëritet katër vjet më vonë.

“Ne jemi gati të bëjmë diçka të madhe. Ne mund të bëjmë histori,” tha ai. “Ne kemi një vend të madh me ne, të gjithë janë me ne.”

Kylian Mbappe Psg

Kupa e Botës 2022 do të mbahet në dhjetor dhe pyetjet rreth trajtimit të çështjeve humanitare nga vendi pritës Katar tregojnë pak shenja pakësimi — veçanërisht në lidhje me ligjet e shtetit kundër homoseksualitetit. Josh Cavallo, i vetmi lojtar aktual, haptazi homoseksual në futbollin e futbollit për meshkuj, tha në nëntor se do të “friksohej” të luante në Katar, ku homoseksualiteti është i paligjshëm dhe dënohet deri në tre vjet burg.

Nasser Al Khater, shefi ekzekutiv i komitetit organizativ të turneut, këmbënguli kur foli me CNN në të njëjtin muaj, se Katari është trajtuar “në mënyrë të padrejtë dhe të padrejtë” që kur fitoi të drejtën për të pritur turneun 11 vjet më parë. Mbappé, klubi i të cilit Paris Saint-Germain është gjithashtu në pronësi të familjes në pushtet nga Katari, e ka të qartë se çfarë dëshiron të jetë mesazhi për diskriminimin në turne.

“Futbolli është për të gjithë. Askush nuk mund të thotë, nuk mund të luash futboll,” tha ai. “Ky është trupi i futbollit: të jesh i gjithë dhe të ndash këtë pasion”.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: