Mbretëresha Elizabeth e Britanisë foli për humbjen e bashkëshortit të saj Princit Philip, duke kujtuar shkëlqimin në sytë e tij në një mesazh jashtëzakonisht personal të Krishtlindjeve për kombin.

Në një fjalim televiziv të shtunën, mbretëresha tha se e dinte që Filipi do të dëshironte që familja e tij të shijonte Krishtlindjet dhe se ajo e kuptonte vështirësinë e kalimit të sezonit të festave me një të qeshur që mungon.

Monarkja 95-vjeçare tha se ndërsa Krishtlindjet ishin një kohë lumturie për shumë njerëz, mund të ishte e vështirë për ata që kishin humbur të dashurit, dhe këtë vit ajo e kuptoi veçanërisht pse, pasi kishte humbur Filipin, 99, në prill pas 73 vjetësh të martesës.

“Ndjenja e tij e shërbimit, kurioziteti intelektual dhe aftësia për të nxjerrë argëtim jashtë çdo situate ishin të gjitha të papërmbajtshme,” tha ajo në transmetimin e saj tradicional festiv të regjistruar paraprakisht, duke i nderuar “Filipit tim të dashur”.

“Ai vezullim  pyetës ishte po aq i ndritshëm në fund sa kur i vura sytë për herë të parë mbi të,” tha ajo.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb