Ekuipazhi rus në një jaht në Itali që ka qenë i lidhur me presidentin Putin është zhdukur për t’u zëvendësuar nga një ekuipazh tërësisht britanik, ka pohuar një zyrtar lokal i sindikatës.

Rreth 20 ekuipazh nga Scheherazade, një anije prej 700 milionë dollarësh e ankoruar në Marina di Carrara në Toskanë, u zhdukën pas pushtimit rus të Ukrainës, sipas Paolo Gozzani, një zyrtar i sindikatës italiane CGIL.

“Më kanë thënë se fillimisht kishte një ekuipazh kryesisht rus, por pas shpërthimit të luftës, rusët duhej të ktheheshin në Rusi, ose për të fshehur identitetin e tyre ose për t’u regjistruar. Më pas mbërriti një ekuipazh britanik”, tha Gozzani.

Ndryshimi ndodhi pasi thashethemet u rritën se Scheherazade, zyrtarisht në pronësi të një kompanie offshore, i përket në të vërtetë Putinit . Një burim në port ka pohuar se jahti mbrohet nga roje të armatosura.

Brendësia e jahtit përfshin mbajtëse tualeti prej ari dhe një pistë vallëzimi që zbret për t’u bërë një pishinë, raportoi The Sun. “Çdo sipërfaqe është mermer ose ari,” i tha gazetës një punëtor që dyshohet se ndihmoi në ndërtimin e anijes. “Ka pishina të panumërta, një spa, një sauna, një teatër, salla vallëzimi, një palestër, dy helipadat. Është si një mini qytet. Madje ka edhe një spital.”

Lidhjet midis Scheherazade dhe liderit rus u mbështetën këtë javë nga studiuesit që punonin për disidentin e burgosur rus Alexei Navalny , i cili pretendoi se shumë nga ekuipazhi rus ishin pjesë e detajeve të sigurisë së Putinit.

Pas marrjes së listës së ekuipazhit, studiuesit raportuan se gati gjysma e rusëve që ata gjurmuan ishin të punësuar nga Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë, ose FSO, një departament që merret me sigurinë për zyrtarë të rangut të lartë, përfshirë Putinin. Kjo ishte dëshmi – thanë ata – se anija i përkiste atij.

Në verën e vitit 2020 dhe 2021, jahti lundroi për në Soçi, vendpushimi rus i Detit të Zi, i cili është shtëpia e rezidencës verore të Putinit. Policia italiane po heton gjithashtu pronësinë e jahtit 140 metra të gjatë, i cili ka çezma të veshura me ar, një pishinë dhe dy jaht helikopterësh.

Ndërsa oligarkët rusë të sanksionuar kërkojnë të lundrojnë jahtet e tyre jashtë Evropës për të ndaluar sekuestrimin e tyre nga autoritetet, Scheherazade nuk mund të largohet nga Marina di Carrara pasi është në bankën e të akuzuarve duke u riparuar.

Një ish-anëtar i ekuipazhit i ka thënë The New York Times se jahti ka ndërruar më parë ekuipazhin e tij rus me një ekuipazh ndërkombëtar kur nuk po ndërmerrte një lundrim.

Jahti ka tashmë një kapiten britanik, Guy Bennett-Pearce, i cili ka mohuar se i përket Putinit, ashtu si edhe Italian Sea Group, i cili zotëron oborrin ku Scheherazade është në dok të thatë.

Studiuesit e Navalny-t kanë rënë dakord se pronari zyrtar i jahtit mund të mos jetë Putin, por thanë, “ajo që ka vërtet rëndësi është që pronari i vërtetë i Scheherazade të ruhet nga FSO”.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: