Kolumbianët së shpejti do të shkojnë në kinema pa pasur nevojë të mbajnë maska ​​​​për fytyrën. Kili hap kufijtë e tij javën e ardhshme për herë të parë në dy vjet. Presidenti i Meksikës e ka shpallur pandeminë të përfunduar. Dhe në Rio de Zhaneiro, dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në paradat e karnavaleve vetëm dy muaj pasi spektakli me famë botërore u shty për të parandaluar infeksionet COVID-19.

Edhe pse rastet e koronavirusit u rritën në Kinë, autoritetet atje vendosin bllokime të reja, rënia e shkallës së infeksionit në Amerikën Latine ka bërë që vendet të eliminojnë kufizimet për tubimet masive, duke hequr disa kërkesa për udhëtime dhe heqjen e  maskave që kanë qenë në fuqi prej dy vitesh.

Rajoni është goditur rëndë nga pandemia, me kombe si Brazili dhe Peruja që regjistrojnë disa nga numrat më të lartë të vdekjeve në botë. Por rastet dhe vdekjet ranë këtë muaj në shumicën e vendeve në nivele të ulta që ngjasojnë me nivelet e fundit të parë në dy muajt e parë të pandemisë.

Disa epidemiologë besojnë se fushatat e vaksinimit dhe muajt e ekspozimit ndaj llojeve të ndryshme të virusit kanë ndihmuar popullsinë e rajonit t’i rezistojë valëve të reja të infektimit.

“Ajo që ne duket se po shohim është se ndërsa virusi është ende duke qarkulluar, shumë njerëz nuk sëmuren ose nuk paraqesin simptoma,” tha Fernando de la Hoz, një profesor epidemiologjie në Universitetin Kombëtar në Bogota, kryeqyteti i Kolumbisë.

Vitin e kaluar vendet e Amerikës Latine u goditën nga koronavirusi, me variantet Delta dhe Gamma, kjo e fundit u shfaq në Brazil duke infektuar miliona dhe duke vrarë qindra mijëra.

Në qershor, Brazili arriti në 500,000 vdekje dhe shtatë vende në Amerikën e Jugut ishin ndër 10 kombet në botë me normat më të larta të vdekjeve për frymë.

Peruja është tani i vetmi komb i Amerikës Latine që ka ende atë dallim të dyshimtë, sipas të dhënave të përpiluara nga Statista, një platformë e kërkimit të tregut. Por edhe në Peru, vdekjet nga COVID-19 kanë rënë në mënyrë drastike, nga më shumë se 200 në ditë në shkurt në rreth 20 deri në fund të prillit. Njësitë e kujdesit intensiv për koronavirusin, të mbushura një vit më parë, ishin në vetëm 11% të kapacitetit në fillim të këtij muaji sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Varianti BA.2 i virusit, i cili u përhap me shpejtësi në Kinë, Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane në mars, nuk ka pasur një ndikim të rëndësishëm në pjesën më të madhe të rajonit deri më tani.

Në Kolumbi, rastet janë ulur nga 35,000 në ditë në mes të janarit, kur varianti omicron arriti kulmin, në rreth 250 në ditë. Vdekjet ditore janë në shifra njëshifrore, dhe që nga java e parë e prillit, vetëm 177 nga gjithsej 10,700 shtretër të ICU ishin të zëna nga pacientë me koronavirus, sipas Organizatës Shëndetësore Panamerikane.

“Ne nuk presim që ajo valë nga Kina të mbërrijë këtu sepse strategjia jonë ka qenë e ndryshme nga e tyre,” tha Martha Lucía Ospina, drejtoresha e Institutit Kombëtar të Shëndetit të Kolumbisë, për radiostacionin La FM këtë muaj.

“Ata mbyllën kontaktet me botën e jashtme pasi synonin një strategji zero Covid… ndërsa ne u hapëm gradualisht dhe aplikuam lloje të ndryshme vaksinash që kanë gjeneruar një përzierje interesante imuniteti,” tha Ospina.

Shumica e vendeve në rajon kanë përmbushur objektivin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të vaksinuar 70% të njerëzve të tyre me të paktën dy doza.

Ndërsa numri i rasteve dhe shtrimet në spital bien, po kështu edhe shumë kufizime në jetën shoqërore.

Qeveria federale e Brazilit revokoi një masë të vitit 2020 që e shpalli pandeminë një emergjencë shëndetësore dhe shumë shtete kanë lehtësuar kufizimet e tjera.

Maskat nuk kërkoheshin fundjavën e kaluar në Sambadrome të mbushur me njerëz, terrenin e paradës së Karnavaleve të Rios, i cili mund të mbajë më shumë se 60,000 spektatorë. Kartat e vaksinimit supozohej se ishin kusht për hyrje, por njerëzit nuk e kishin problem të hynin pa to. Pasi u pezulluan në shkurt, festimet u zhvendosën në një festë prilli.

Qeveria e Kolumbisë njoftoi se duke filluar nga 1 maji, maskat nuk do të nevojiten më në qendrat tregtare, kinematë dhe ambientet e tjera të mëdha të brendshme në qytete me norma vaksinimi prej të paktën 70%.

Argjentina hoqi të gjitha kufizimet e udhëtimit në mars, përfshirë njerëzit e pavaksinuar, dhe Buenos Aires, kryeqyteti, nuk kërkon më maska ​​në asnjë vend.

Në Amerikën Qendrore, El Salvador pushoi së kërkuari ato në hapësira publike që nga 21 Prilli.

Maskat gjithashtu nuk janë më të detyrueshme në shumicën e vendeve në Meksikë, ku rastet ditore kanë rënë nga 40,000 në fund të janarit në 1,000 në mes të prillit. Presidenti Andrés Manuel López Obrador tha këtë javë se vendi kishte hyrë në një “fazë të re” në të cilën virusi do të ketë variacione sezonale.

Ekziston të paktën një vend ku infeksionet po rriten: Në Porto Riko, rastet u rikuperuan pasi kërkesat për maska ​​dhe kufizimet për pjesëmarrje në vendet publike u hoqën më 10 mars, duke bërë që qeveria e ishullit këtë muaj të mandatojë edhe një herë maskat në ngjarje të mëdha.

Ishulli tejkaloi 3,000 raste në ditë këtë javë, sipas Universitetit Johns Hopkins, nga rreth 200 në ditë gjatë javës së parë të marsit.

Iván Darío Vélez, një specialist i sëmundjeve infektive në Universitetin e Antioquia të Kolumbisë, tha se mutacionet dhe shpërthimet e reja mund të ndodhin ende në muajt e ardhshëm dhe qeveritë në rajon mund të duhet të aplikojnë raunde të reja vaksinash ose të ndërmarrin hapa të tjerë.

“Ky virus është shumë i paparashikueshëm,” shtoi ai. “Qeveritë do të duhet të monitorojnë nga afër sjelljen e saj dhe të marrin masat e duhura.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb