Policia e Shtetit ka intensifikuar kontrollet dhe monitorimin e qarkullimit të automjeteve, duke përdorur radarë, dronë, mjete të pauniformuara, kamera, aparate fotografike dhe alkooltestues.

Në rrugën interurbane Tiranë-Durrës janë pezulluar 9 leje drejtimi nga 1 deri në 3 muaj, për shpejtësi që varion nga 133 km/h deri në 147 km/h, dhe masa administrative nga 6.000 lekë të rinj deri në 10.000 lekë të rinj.

Gjatë monitorimit janë vendosur 24 masa administrative për shpejtësi tej normave të lejuara, dhe me gjobë deri në 4.000 lekë të rinj secilit prej tyre.

Përgjatë fundjavës Policia ka arrestuar 12 drejtues mjetesh që janë kapur në gjendje të dehur. Janë proceduar penalisht 5 drejtues mjetesh, të cilët nuk kishin leje drejtimi.  Policia ka proceduar penalisht 2 drejtues mjetesh për korrupsion aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike.

Gjithashtu janë pezulluar edhe 35 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara dhe për drejtim mjeti në gjendje të dehur.

 

Njoftimi i Policisë

Në rrugën interurbane Tiranë – Durrës/Siguria Rrugore një ndër prioritet kryesore të Policisë së Shtetit.

Policia Rrugore e Tiranës 🚔 me radarë📸, 24/7 për të parandaluar aksidentet rrugore.

Gjatë orëve të mbrëmjes si rezultat i monitorimit në rrugën interurbane Tiranë – Durrës-Tiranë janë pezulluar 9 leje drejtimi nga 1 deri në 3 muaj, për shpejtësi që varion nga 133 km/h deri në 147 km/h dhe masa administrative nga 6.000 lekë deri në 10.000 lekë të rinj.

Po gjatë monitorimit janë vendosur 24 masa administrative për shpejtësi mbi normat e lejuara, por pa sanksionin plotësues të pezullimit të lejes së drejtimit, vetëm me masë administrative deri në 4000 lekë të rij secilin prej tyre.

Ndërsa gjatë fundjavës shërbimet e Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë, kanë organizuar kontrolle të shtuara në akset rrugore me “risk” për aksidente rrugore, si rezultat i shpejtësisë mbi normat e lejuara dhe zonat e njohura për konsumin e alkoolit në kryeqytet.

Nga kontrollet parandaluese, përgjatë fundjavës janë:

• Arrestuar 12 drejtues mjetesh në gjendje të dehur.

• Proceduar penalisht 5 drejtues mjetesh dhe motomjetesh të pa pajisur me leje drejtimi.

• Proceduar penalisht 2 drejtues mjetesh për korrupsion aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike.

Po gjatë fundjavës janë pezulluar 35 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara e për drejtim mjetin nën efektin e alkoolit.

Policia e Shtetit apelon për zbatim të rregullave të qarkullimit rrugor për të mbritur në destinacion 🏠 të sigurt dhe me patentë në xhep.

Në çdo aks rrugor, ka patrulla të Policisë Rrugore me 📸🚔📹📟.

#❌Shpejtësisë🛫🚘🛣️ ❌Alkoolit🍺Në🚘
#Radari 📸Drageri📟DhePolici👮🚔TëShpëtojnëJetën

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb