Më shumë se 3,800 njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë plagosur pas një tërmeti shkatërrues që  tronditi Turqinë dhe Sirinë të hënën në mëngjes.

Tërmeti me magnitudë 7.8 ishte një nga më të fortët që goditi zonën në më shumë se një shekull. Mes tronditjeve të rënda, Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD)  bëri thirrje për ndihmë ndërkombëtare .

Më shumë se 15,000 janë plagosur në Turqi dhe Siri, sipas zyrtarëve. Pas tërmetit fillestar, Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së regjistroi të paktën 77 pasgoditje , duke përfshirë një të madh me magnitudë 7.5 ballë. Tre nga pasgoditjet kanë qenë 6.0 ose më shumë.

Të paktën 5,606 ndërtesa u shembën në Turqi gjatë dhe pas tërmetit, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë. Ka raportime për shkatërrime të ngjashme në veri të Sirisë. Koordinatori Humanitar i OKB-së në Siri, El-Mostafa Benlamlih, tha se shumë ndërtesa u shembën dhe të tjera mund të bien ende.

Dëshmitarët okularë përshkruan kushtet “të tmerrshme” në veriperëndim të Sirisë. Tërmeti la “familje të tëra të vdekura” dhe “të mbijetuar që flinin në rrugë në të ftohtë”, thanë ata. Gazetari i CNN, Eyad Kourdi , i cili ishte në Turqi, e përshkroi fuqinë e tërmetit si “biblik”, duke thënë: “Forca ndjehej si dikush që përpiqej të më rrëzonte”.

Më shumë se 4 milionë njerëz mbështeten në ndihmën humanitare në rajonin ku goditi tërmeti, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare. Shumica janë gra dhe fëmijë. Së bashku me shkatërrimin nga tërmeti, komunitetet siriane po luftojnë me një shpërthim të vazhdueshëm kolere në mes të një dimri të ashpër me shi dhe borë të dendur gjatë fundjavës, përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit janë penguar nga ” mungesa e pajisjeve të rënda dhe makinerive për të pastruar rrënojat. Sipas Koordinatorit Humanitar të OKB-së në Siri, El-Mostafa Benlamlih.

Bashkimi Evropian aktivizoi mekanizmin e tij të reagimit ndaj krizës në mënyrë që të ofrojë mbështetje më të shpejtë për Turqinë dhe Sirinë. Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë dy njësi kërkim-shpëtimi në Turqi, tha ambasadori Jeff Flake. Ekipet e mbrojtjes civile dhe mjekësore palestineze do të dërgohen në Turqi dhe Siri për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit, tha kryeministri i Autoritetit Palestinez Muhammad Shtayyeh. Iraku ka thënë gjithashtu se do të dërgojë ndihma për viktimat e tërmetit, sipas kryeministrit të vendit.

Dhjetë njësi të ushtrisë ruse me një total prej më shumë se 300 ushtarë janë të përfshirë në pastrimin e mbeturinave dhe ndihmë në operacionet e kërkim-shpëtimit në Siri. Rusia është fuqia e huaj më e fortë që vepron në Siri dhe Putin ka kohë që është bërë aleat me presidentin sirian Bashar al-Assad, duke hedhur peshën e plotë të ushtrisë ruse pas ushtrisë siriane.

Disa zona arkeologjike në Siri u dëmtuan nga tërmeti, thanë ekspertët. Në Turqi, tërmeti dëmtoi rëndë Kalanë e Gaziantepit, një vend historik dhe atraksion turistik në Turqinë juglindore.

Federata  Ndërkombëtare e Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe  (IFRC)  tha  se po “fillon ndihmën e menjëhershme në para” nga  Fondi i saj i Emergjencës për Reagimin ndaj Fatkeqësive  për të ndihmuar përpjekjet e ndihmës si në Turqi ashtu edhe në Siri.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb