Ndaj Bjellorusisë është më shumë se një finale, të mërkurën Edy Reja dhe të besuarit e tij luajnë ndeshjen më të rëndësishme në vitet e fundit. Fitorja e pastër 2-0 që Bjellorusia arriti kundër Lituanisë e bën këtë sfidë vetëm me një ekuacion të panjohur, i vetmi rezultat që i shërben kuqezinjtë për të marrë kreun e grupin, është fitorja. Me 10-të pikë në 5 ndeshje, Bjellorusët kryesojnë të Gripin, plus dy pikë nga Shqipëria, ky fakt e shton edhe më shumë presion pasi miqve do të mjaftonte dhe një barazim.

Grupi
Grupi

Nëse Shqipëria arrin të fitoj sfidën e fundit në fazën e grupeve kualifikohet për në çerekfinale, çka do të thotë sezonin e ardhshëm kalojmë në Grupin B, rrjedhimisht me rivale më të fortë, rrjedhimisht më shumë të ardhura. Vetëm me kualifikimin për në çerekfinalet e këtij edicioni FSHF përfiton plus 1,125 milion euro. Më shumë se sa vlera ekonomike, në rast kalimi të grupit, kuqezinjtë fitojnë më shumë pikë për tu renditur një vazo më lart në kualifikueset e Botërorit 2022, të gjithë këto faktorë e bëjnë sfidën ndaj Bjellorusisë një finale që duhet fituar.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb