Mbyllja e sezonit të rregull në Evropë i hap rrugë merkatos së verës, ndërsa CIES, observatori i futbollit, ka sjell për tifozët listën me 75 futbollistët më të shtrenjtë në tregun e transferimeve. Ashtu siç pritej, kjo listë dominohet nga futbollistët që luajnë në Premier League. Serie A përfaqësohet me Rafa Leaon dhe Lautaro Martinez në top 20 e parë.

Leao Martinez
Leao Martinez

Portugezi është futbollisti më i shtrenjtë me 113,2 milionë euro ndërsa “bomberi” zikaltër vlerësohet me 100.7 milionë euro. Ajo që bie në sy është rënia e vlerës së Kylian Mbappe, sulmuesi i PSG renditet në vendin e 10-të me 163,2 milionë euro.

Mbappe
Mbappe

Në këtë listë yjesh nuk mungojnë talentet spanjollë, dy mesfushorët e Barcelonës Pedri dhe Gavi, përkatësisht në vendin e 6 dhe të 7-të. Në tre vendet e parë gjejmë Bukayo Saka i Arsenal me 195,8 milionë euro. Ne vendin e dytë renditet Vinicius Jr i Real Madrid me 196.3 milionë euro.

Haaland
Haaland

Vendi i parë mbahet nga Erling Haaland. Sulmuesi i Man.City vlen 245.1 milionë euro.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb