Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, zbuloi një ngjarje të ndodhur në kohën kur drejtonte këtë dikaster.

Teksa foli për konfliktin Izrael-Palestinë dhe qëndrimin e Shqipërisë në emisionin “Real Story”, në News24, Milo tha se kur ishte ministër i Jashtëm i shkonin në zyrë herë ambasadori i Gjermanisë, herë ai i Italisë, dhe i kërkonin që Shqipëria të mbështeste kandidaturën e tyre për anëtar të përhershëm në Këshillin e Sigurisë.

“Kur isha në detyrë si ministër i Jashtëm, vinte herë ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, herë ai i Italisë, dhe të dy më kërkonin, veç e veç, që Shqipëria të mbështeste kandidaturën e tyre për anëtar të përhershëm në Këshillin e Sigurimit. Unë ju thoja të dy ambasadorëve të nderuar “ju lutem mos e vini Shqipërinë në rolin e sanduiçit, ne ju kemi të dy vendeve partnere, zgjidheni me njëri-tjetrin”. Mirëpo, një ministër tjetër pas meje seç kishte bërë, ua kishte dhënë fjalën të dyve, dhe u vumë në një pozitë jashtëzakonisht të vështirë. Duhet të ruajmë dinjitetin, të mos zvarritemi pas tjerëve, por ta themi me modesti atë që kemi për të thënë”, tha Milo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb