Sistemi komunist udhëhoqi Shqipërinë për një kohë të gjatë, ndërsa veprimet e kreut të Partisë Komuniste, Enver Hoxha, ishin të orientuara drejt shfrytëzimit të popullsisë shqiptare dhe izolimit të kufijve.

Por, media gjermane, “Welt.de” i ka kushtuar një hapësirë ndërtimit të bunkerëve në Shqipëri, të cilat  siç shkruan ajo, janë kthyer tashmë si një nga “suveniret”, të cilat vizitohem dhe preferohen shumë nga të huajt.

“Përshëndetje nga vendi i bunkerëve, Shqipëria”, kështu e cilëson idenë qendrore media pretigjioze gjermane.

Mbi 170,000 bunkerë u ndërtuan nga diktatori Enver Hoxha në Shqipëri, ndërsa edhe pse një pjesë e tyre janë shkatërruar, për  fat të keq disa prej tyre ende vijojnë të serviren si vendet për atraksione  turistike. Ndërtimi i tyre kishte për qellim krijimin e sigurisë dhe mbrojtjen nga armiqtë.

“Sot, ka disa ide për të përdorur bunkerët e zbrazët që mbulojnë të gjithë vendin. Studentët kanë zhvilluar koncepte për hotele të vogla ose kioska, por kurrë nuk u aplikuan me të vërtetë”, shkruan “Welt.de”.

Bunkerët në fakt nga shumë shqiptarë, të cilët kanë qenë të torturuarit e kohës nuk kanë asnjë kujtim të bukur, por madje i kundërshtojnë me forcë ato.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb