Takimi i djeshëm i kryeministrit Edi Rama me ambasadorët e BE e SHBA është pasqyruar edhe nga mediat greke. Agjencia shtetërore amna.gr ka bërë me dije se kryeministri ka kërkuar ndihmën e tyre për të zbutur tensionet e krijuara. Megjithatë media bën me dije se ambasadorët kur dolën kishin ende shumë pyetje të paqarta.

Anna
Anna

SHKRIMI
Për një orë e gjysmë, kryeministri Edi Rama i ka shpjeguar ambasadorëve të shteteve anëtare të BE-së dhe SHBA-ve në zyrën e tij në Tiranë arsyet pse ai këmbëngul në zgjedhjet vendore të planifikuara për 30 qershor pavarësisht faktit që Presidenti i Republikës me dekret dhe opozita ka deklaruar jo vetëm që do të abstenojë por do t’i ndalë ato.

Shkurt, Rama beson se çdo tension që mund të shkaktohet nga opozita do të ishte i menaxhueshëm dhe në çdo rast nuk do të lejonte një revolucion, duke dëmtuar zgjedhjet pasi do të krijonte një rrezik për stabilitetin politik të vendit paraardhëse.

Ai gjithashtu u bëri thirrje diplomatëve të mos pranojnë kërkesat e opozitës dhe kërkoi ndihmën e tyre për të ulur tensionet.
“Ne dolëm me shumë pikëpyetje”, tha në një komunikim me agjencinë e lajmeve ANA, një nga diplomatët e pranishëm në takim, menjëherë pasi u largua. “Kryeministri e sheh të gjithë çështjen nga ana ligjore, por jo në dimensionin politik, ashtu siç në realitet është”, shtoi ai.

Në një tjetër zhvillim, të gjitha palët, qeveria, presidenti dhe opozita nuk kanë lëvizur nga qëndrimet e tyre.
Ndërkohë, KQZ, gjykoi vendimin e presidentit Ilir Meta për të anuluar zgjedhjet. Vendimi u mor nga 4 anëtarët e mazhorancës në KQZ. Kryeministri Edi Rama, në të njëjtën kohë njoftoi nisjen e e procedurave për të shkarkuar presidentin Ilir Meta. Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi tha për seancën e të enjtes: Mazhoranca ka votat për të shkarkuar Metën.

“Shumica ka votat për të shkarkuar Metën dhe heshtja e partnerëve tanë ndërkombëtarë, SHBA dhe BE, është një mënyrë për të pranuar këtë votë ekstreme në Kuvend për të hequr kreun e tanishëm të shtetit. Kuvendi do të miratojë themelimin e Gjykatës Kushtetuese, por gjithashtu do të mbështesë fuqishëm krijimin e institucioneve të reja në sistemin e drejtësisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb