Ekuipazhi i kryqëzorit me raketa të drejtuara Moskva, i cili u mbyt të enjten në Detin e Zi, u dorëzua në portin e Sevastopolit, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS, duke cituar një burim të paidentifikuar.

TASS nuk dha detaje shtesë në lidhje me numrin e anëtarëve të ekuipazhit të shpëtuar nga anija.

Moskva ishte flamuri i flotës ruse të Detit të Zi. Ukraina pretendoi se kishte goditur kryqëzorin me raketa të drejtuara ruse me raketa kundër anijes, ndërsa ushtria ruse pranoi vetëm se anija ishte fundosur pas një zjarri në bord dhe shpërthimit të municioneve.

Qeveria ruse nuk ka dhënë detaje mbi viktimat.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb