Nga Erion Kaçorri

Gazeta spanjolle elPeriodico publikoi të Premten (21 Shkurt) një raport hetimor ku thuhej se Kryeministri Bullgar Boyko Borissov po hetohet nga policia Katalanase për dyshimin e përfshirjes në pastrim parash dhe krim të organizuar. Borissov ka mohuar çdo keqbërje.

Duke folur para gazetarëve në samitin e BE, Borissov hodhi poshtë pretendimet, duke thënë se Rusia dhe Presidenti Bullgar Rumen Radev janë prapa asaj që ai e quajti një tentativë për ta “goditur”. Radev ka fituar mbështetjen popullore në Bullgari duke qenë një kritik i fortë i Borissov, të cilin ai e akuzon për tendenca autokratike.

Agjencia EURACTIV e pyeti Borissov nëse ai do të jepte dorëheqjen dhe ai u përgjigj se ai do të bënte këtë nëse edhe një grimcë e pretendimeve rezultonte e vërtetë.

Gazeta ElPeriodico deklaroi se policia Katalanase dhe Zyra e Prokurorisë Kundër Korrupsionit po hetojnë nëse Borisov është i lidhur me një komplot ndërkombëtar të “pastrimit të parave” me destinacionin përfundimtar në Barcelonë.

Faktet, sipas policisë Katalanase, “tregojnë për ekzistencën e një organizate kriminale”.

Raportohet se, një vilë me vlerë 3 milion € dhe pasuri të tjera të shtrenjta, për një total prej 5 milion eurosh, është blerë në Barcelonë nga dy kompani të lidhura me një ish-modele bullgare, për të cilin thuhet se ka pasur një marrëdhënie me Borissov. Policia Katalanase ka përcaktuar se të ardhurat e Borissov nuk mund të justifikojnë një mënyrë jetese të tillë. Borissov tha se askush, “asnjë shërbim, asnjë autoritet policor”, nuk e kishte kontaktuar për të hetuar akuzat. Në Bullgari, thashethemet për “vilën e Borissov në Barcelonë” qarkullojnë për një kohë të gjatë, por deri më tani nuk kishte raportime që autoritetet pritëse po hetonin këtë çështje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb