Në vitin 2018, Charles McGonigal, ish-shefi i spiunazhit të FBI-së në Nju Jork, udhëtoi për në Londër ku u takua me një kontakt rus i cili ishte nën vëzhgim nga autoritetet britanike, i thanë Insajderi-t dy burime të inteligjencës amerikane.

Sipas medias amerikane britanikët u alarmuan mjaftueshëm nga takimi dhe njoftuan atasheun ligjor të FBI-së, i cili ndodhej në ambasadën e SHBA-së.

FBI më pas përdori takimin e fshehtë si pjesë e bazë për të hapur një hetim ndaj McGonigal, tha një nga dy burimet.

McGonigal, ish-kreu i divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, akuzohet për marrjen e parave nga Oleg Deripaska, një oligark rus, në shkelje të sanksioneve të SHBA-së, në këmbim të hetimit të një prej rivalëve rusë të Deripaskës.

McGonigal “udhëtoi për të takuar Deripaskën dhe të tjerët në rezidencën e Deripaskës në Londër dhe në Vjenë”, thuhet në një prej padive federale të paraqitur muajin e kaluar. Aktakuzat nuk thonë saktësisht se kur u zhvilluan ato takime të supozuara, apo se si prokurorët arritën të besonin se ato kishin ndodhur.

Zyra kombëtare e shtypit e FBI-së dhe zyra e saj në terren në Nju Jork nuk pranuan të komentojnë.

As Departamenti i Shtetit, një avokat që përfaqëson McGonigal, Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, as Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment të dërguara vonë të mërkurën.

Ruben Bunyatyan, një zëdhënës për Deripaska, nuk pranoi të komentojë mbi ndonjë takim të dyshuar midis Deripaska dhe McGonigal dhe mohoi pretendimet e bëra nga Departamenti i Thesarit dhe të tjerë se Deripaska është i afërt me Kremlinin dhe se ai është një oligark.

“Të insinuosh një lloj lidhjeje ose trajtimi të veçantë është thjesht e gabuar,” tha Bunyatyan me email. Deripaska “kishte lidhje të zakonshme,” vazhdoi ai, “ashtu si çdo industrialist tjetër i shkallës së tij në çdo vend të botës.”

Në vitin 2014, FBI u përpoq të rekrutonte Deripaskën si informator. McGonigal kishte hetuar operativët rusë më herët në karrierën e tij, por është e paqartë nëse ai ishte i përfshirë në përpjekjet e FBI-së për rekrutimin e Deripaska. Ai ishte i vendosur në Uashington në atë kohë.

Aktakuzat e McGonigal theksojnë se në vitin 2018, McGonigal kishte akses në një listë të klasifikuar të oligarkëve rusë që ishin në shqyrtim për sanksionet e SHBA-së për shkak të “lidhjeve të tyre të ngushta me Kremlinin”.

Departamenti i Thesarit e sanksionoi Deripaskën në prill 2018. Në vitin 2021, FBI bastisi dy shtëpi të lidhura me Deripaskën në Uashington dhe Nju Jork. Më pas, vitin e kaluar, vetë Deripaska u padit se kishte shkelur sanksionet e vitit 2018 kur ai dyshohet se organizoi që e dashura e tij të udhëtonte në SHBA, në mënyrë që ajo të lindte në një spital amerikan dhe të merrte nënshtetësinë amerikane për fëmijën e saj të porsalindur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: