BEOGRAD

Media amerikane “The Washington Post” shkruan se Serbia ka mbajtur paradë ushtarake të premten, në Ditën e Fitores ndaj Nazizmit, si një përkujtim ndaj fitores kundër Gjermanisë naziste.

Kjo media amerikane nënvizon se Serbia e bën këtë paradë, në një kohë që tensionet me Kosovën janë në rritje. “Parada ushtarake e Serbisë në Nish bëhet në kohën që tensionet me Kosovën janë në rritje. Parada në qytetin jugor të Nishit përfshinte 4 000 trupa, 300 mjete ushtarake dhe 40 aeroplanë, duke përfshirë dy helikopterë rusë të betejave të ashpra që ka përdorur Moska”, thuhet në shkrim.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se “shpreson se ushtria nuk do të duhet të përdoret ndaj askujt”. Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës janë shtuar kohët e fundit.

Beogradi nuk e njeh Kosovën, e cila u shpall e pavarur në vitin 2008. Çdo ndërhyrje ushtarake nga Serbia në Kosovë do të shkaktonte një përleshje të drejtpërdrejtë me paqeruajtësit e udhëhequr nga NATO të vendosur atje.

 (d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb