ITALI

Mafia nigeriane po kthehet e frikshme në Itali, duke kryer krime nga më të ndryshmet. Ata po shtrijnë aktivitetin kriminal në fusha si trafiku i drogës, prostitucioni i detyruar, trafikimi i qenieve njerëzore.

Mafia e Nigerisë ka nisur aktivitetin në shtetin italian që në vitin 1990. Në vitin 1996 pati një skandal të lidhur me korrupsionin në ambasadën italiane në Lagos, kur zyrtarët italianë u shitën viza grave nigeriane për t’i marrë ato në Itali. Grupet kriminale lokale nigeriane nisën konfliktin me njëri-tjetrin për zotërim territoresh në Itali.

Prokurorët italianë, pas hetimeve që kanë zhvilluar, kanë arritur në përfundimin se mafia nigeriane ka degë të shtrira nëpër Itali dhe funksionon thuajse në mënyrë perfekte. Mafia nigeriane ka dhe shenja dalluese, si dhe besnikëria është tepër e fortë, aq sa nëse ajo thyhet brenda grupimit, aktet ndaj “tradhtarit” mund të jenë ekstreme, deri në vrasje, shkruan media italiane “Leggio”.

Grupet e mafias nigeriane të rrënjosura në Itali janë mbi të gjitha 4: Maphite, Black Axe, Eiye, Vikings. Djepi i lindjes së tyre besohet se është në Benin. Simboli i tyre është një sëpatë në aktin e thyerjes së zinxhirëve. Ashtu si anëtarët e grupit të Zezë Axe, ata preferojnë armë të bardha, macetat dhe shishe xhami të thyera.

(Dionis Xhafa/ BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb