TIRANE- Mediat ndërkombëtare kanë raportuar sot për protestën e mbajtur nga opozita në qendër të Tiranës, kundër qeverisë Rama. “New York Times” shkruan se gjatë protestës së sotme pasi përplasje mes protestuesve dhe forcave të Policisë së Shtetit.
NYT ndalet edhe tek motivi i kësaj proteste, duke shkruar se “protestat u zhvilluan kundër reformave ekonomike e varfërisë”.

Edhe BBC ka shkruar për protestën e sotme e opozitës në Shqipëri.

“Përleshje mes protestuesve dhe policisë së shtetit. Protestuesit kanë goditur me vezë e gurë Kryeministrinë. Ata kanë kërkuar dorëheqjen e kryeministri Edi Rama”, shkruan BBC.

AFP raporton se në protestë demonstruesit mbanin banderola ku lexohej “Rama, ik”.

“Kemi kërkuar zgjedhje të parakohshme, qeveria “Rama” duhet të largohet, kjo qeveri është e korruptuar dhe ka ardhur koha për ta rrëzuar”, u shpreh Berisha, raporton AFP.

Më tej, AFP shkruan se policia e vendosur në gardh para protestuesve nuk ndërhyri si dhe ishte e paarmatosur.

(el.sp/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: