“Rusia ka të drejtë të përdorë armë bërthamore, nëse është e nevojshme, në bazë të doktrinës bërthamore”, tha, cituar nga Tass, nënkryetari i Këshilli rus i Sigurisë dhe ish-presidenti i Federatës, Dmitry Medvedev.

Rusia – shtoi ai – “do të bëjë gjithçka që është e mundur për parandaluar fqinjët armiqësorë, si Ukraina, të blejnë armë bërthamore.

Ndërkohë, autoritetet ukrainase denoncojnë sulmet e reja ruse gjatë 24 orëve të fundit. “Një sulm rus u zhvillua këtë mbrëmje në Kryvyi Rih (Ukraina jugore) ku rusët goditën aeroportin me një raketë Kh-59.

“Infrastruktura u shkatërrua”, shkroi në rrjetet sociale Valentyn Reznichenko, kreu i administratës ushtarake rajonale, duke shtuar se asnjë person nuk u lëndua nga sulmi. Qyteti i Mykolaiv ishte “Bombarduar rëndë” gjatë natës, raporton kryebashkiaku Oleksandr Senkevych në Telegram, duke specifikuar se sulmet ishin dy dhe prekën zona të ndryshme të qytetit. “U dëmtuan ndërtesat civile – shkruan ai – në veçanti objektet e banimit dhe dyqanet, përveç rrjetit të ujësjellësit”.

Pro-rusët, nga ana e tyre, pohojnë se ushtria ukrainase bombardoi nëntë vendbanime në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut në orët e para të ditës së sotme. Sipas misionit të DPR në Qendrën e Përbashkët për Kontrollin dhe Koordinimin, cituar nga TASS, dhjetë fishekë 152 mm dhe njëmbëdhjetë fishekë 155 mm u qëlluan mbi Donetsk para orës 06:00 të mëngjesit dhe tetë fshatra të tjerë u vunë në shënjestër. “Ushtria ukrainase po bombardon rëndë territorin e DPR në një përpjekje për të ndërprerë referendumin për bashkimin me Rusinë”, tha autoriteti pro-rus në Donetsk, Denis Pushilin, për kanalin televiziv Rossiya-24 të shtunën.

Ata arritën në ditën e fundit të votimit në zonat e Ukrainës të pushtuara nga rusët dhe në qendrat ndërkufitare që presin refugjatët për referendumet e thirrura nga Moska, dhe të përcaktuara si “një farsë” nga Perëndimi, për aneksimin e atyre. Udhëheqësi pro-rus i Lugansk, Leonid Pasechnik tha këtë mëngjes në Tass që e konsideron konsultimin të vlefshëm. “Unë mendoj se sot mund të themi se referendumi është me të vërtetë i vlefshëm,” u tha ai gazetarëve pas votimit. Ndërkohë, tre vende në Lugansk janë evakuuar. “Tri qendra votimi u evakuuan në një strehë për bomba arsye sigurie. Ata do të rifillojnë operacionet pasi të ketë përfunduar bombardimi dhe situata të jetë stabilizuar”, tha për TASS, kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të LPR, Yelena Kravchenko.

Këto referendume u njohën si të vlefshme sot nga Moska “pasi pjesëmarrja e kaloi 50%”. 63.58% në Rajonin Kherson dhe 66.43% në Rajonin Zaporizhzhia “. Sot qendrat e votimit u hapën në orën 8 dhe do të mbyllen në orën 16, “menjëherë pas kësaj do të fillojë numërimi do të shpallen votat dhe rezultatet e exit poll-eve”, shton Tass.

Presidenti Vladimir Putin pritet t’i drejtohet të dy dhomave të parlamentit rus të premten më 30 shtator dhe mund ta përdorë fjalimin për të shpallur zyrtarisht pranimin e territoreve të okupuara ruse të Ukrainës në Rusi. Kështu deklaroi Ministria Britanike e Mbrojtjes në Përditësimin e tij të fundit të inteligjencës duke pretenduar se “ekziston një mundësi reale që Putini të përdorë fjalimin e tij për të shpallur zyrtarisht anëtarësimin e rajoneve të pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse. Referendumet që po zhvillohen aktualisht në këto territore pritet të përfundojnë sot, më 27 shtator”. Sipas inteligjencës Gb, “udhëheqësit rusë pothuajse me siguri shpresojnë se çdo njoftim për anëtarësim do të shihet si një justifikim i ‘operacionit special ushtarak’ dhe do të konsolidojë mbështetjen patriotike për konfliktin”.

Ndërkohë, situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya mbetet e tensionuar. “Punonjësit nuk duan të bashkëpunojnë me rusët dhe përpiqen të largohen nga territoret e pushtuara përkohësisht nga forcat e armatosura në Moskë. Pjesa e pushtuar e rajonit Kherson është plotësisht e mbyllur brenda dhe jashtë”, shkruan Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura në Facebook, në mesazhin e zakonshëm të orës 6 për situatën ushtarake.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb