Një operacion i madh kundër mafies po zhvillohet aktualisht në Itali, ku raportohet se janë sekuestruar miliona euro pasuri.

Mësohet se mes të arrestuarve në megaoperacionin e Antimafias italiane, i koduar “Basso profilo”, është edhe një grua shqiptare. Bëhet fjalë për shtetasen Odeta Hasaj, lindur në Shqipëri më 16/05/1967.

Rezultatet e operacionit:

47 të arrestuar
59 kompani nën sekuestro
45 banesa nën sekuestro
29 automjete nën sekuestro, mes të cilëve 2 Porsche
77 llogari bankare nën sekuestro
24 karta crediti nën sekuestro
1 mjet lundrues
1 kallup floriri
1 orë Rolex

Operacioni i koduar “Basso profilo” (profil i ulët) ka impenjuar rreth 370 forca policore, prej të cilëve 200 pjesë e trupave të Antimafias italiane, e 170 forca të përëra nga Guardia di Finanza e të Policisë së Shtetit.

Operacioni po ekzekuton urdhër arrestime të shumta ndaj eksponentëve më të rëndësishëm mafiozë të klanevetë Ndranghetas kalabreze si “Grande Aracri”, “Arena”, “Buonaventur”e Aracri”, që veprojnë në Crotone, Isola Capo Rizzo dhe Cutro.

Operacioni ka zbardhur një aktivitet të paligjshëm parash me vlerë mbi 300 milionë euro.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

TË ARRESTUARIT
Luigi ALECCE, dtl. 1965;
Anna Rita ANTONELLI, dtl. 1956;
Antonio Santo BAGNATO, dtl. 1967;
Elena BANU, dtl. 1971;
Giuseppe BONOFIGLIO, dtl. 1974;
Rosario BONOFIGLIO, dtl. 1965;
Tommaso BRUTTO, dtl. 1963;
Saverio BRUTTO, dtl. 1989;
Eliodoro CARDUCCELLI, dtl. 1978;
Ilenia CERENZIA, dtl. 1998;
Nicola CIRILLO, dtl. 1967;
Eugenia CURCIO, dtl. 1973;
Odeta HASAJ, dtl. 1967.
Ercole D’ALESSANDRO, dtl. 1955;
Luciano D’ALESSANDRO, dtl. 1976;
Vincenzo DE LUCA, dtl. 1979;
Concetta DI NOIA, dtl. 1972;
Antonella DROSI, dtl. 1956;
Valerio Antonio DROSI, dtl. 1963;
Natale ERRIGO, dtl. 1986;
Mario ESPOSITO, dtl. 1962;
Carmine FALCONE, dtl. 1947;
Santo FALDELLA, dtl. 1984;
Antonio GALLO, dtl. 1980;
Glenda GIGLIO, dtl. 1980;
Umberto GIGLIOTTA, dtl. 1982;
Rocco GUGLIELMO, dtl. 1963;
Giuseppe LA BERNARDA, dtl. 1968;
Rodolfo LA BERNARDA, dtl. 1964;
Giuseppe LAMANNA, dtl. 1986;
Andrea LEONE, dtl. 1968;
Francesco LEROSE, dtl. 1970;
Francesco MANTELLA, dtl. 1966;
Ieso MARINARO, dtl. 1964;
PADaniela ONESSA, dtl. 1976;
Antonino PIRRELLO, dtl. 1979;
Raffaele POSCA, dtl. 1981;
Tommaso ROSA, dtl. 1964;
Victoria ROSA, dtl. 1989;
Giuseppe SELVINO, dtl. 1960;
Maria Teresa SINOPOLI, dtl. 1977;
Francesco TALARICO, dtl. 1967;
Luca TORCIA, dtl. 1991;
Rosa TORCIA, dtl. 1968;
Giuseppe TRUGLIA, dtl. 1977;
Pino VOLPE, dtl. 1967;
Alberto ZAVATTA, dtl. 1985;
Claudio ZAVATTA, dtl. 1957;

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb