Ditë kyçe në luftën kundër trafikut të marijuanës në Katalonjë. Aktualisht po zhvillohen dy operacione policore në zona të ndryshme të vendit. Ajo e Gardës Civile fokusohet në provincën e Tarragona-s dhe ajo e Mossos d’Esquadra në Maresme dhe Barcelona.

Qëllimi i forcave të armatosura spanjolle është çmontimi i një bande me bazë në Kataloni që ka trafikuar drogë në shkallë ndërkombëtare prej vitesh ndërsa organi katalanas kërkon të çmontojë një grup kriminal që shet marijuanë dhe hashash në makinat shitëse duke pretenduar se është CBD (një produkt legal që përmban parimin aktiv të kanabisit që nuk ka efekte psikoaktive, por terapeutike). Deri tani Garda Civile ka 21 të arrestuar dhe Mossos 3.

Sipas burimeve policore, Garda Civile ka shënjestruar prej dy vitesh një grup kriminal të krijuar kryesisht në Tarragonès që trafikon marijuanë. Ata janë, sipas të njëjtave burime, një organizatë me origjinë shqiptare që ka një strukturë hierarkike dhe sisteme shumë të sofistikuara (si mbrojtje ashtu edhe prodhim). Pas muajsh përgjim dhe monitorim, policia ka mundur të identifikojë tetë plantacione kanabisi në ambiente të mbyllura të kontrolluara nga ky grup, të drejtuar nga një burrë me origjinë shqiptare i cili tashmë është arrestuar.

Plantacionet ndodhen në ndërtesa industriale dhe vila dhe janë shumë të mbrojtura. Burimet policore bëjnë me dije se kanë gjetur kamera të shumta sigurie, madje edhe sensorë lëvizjeje që lajmërojnë bandën për çdo prani në afërsi.

Sipas burimeve kërkimore, grupi kriminal kishte pikën kryesore të prodhimit të drogës në Katalonjë. Më pas, megjithatë, nuk u përdor për ta shpërndarë në të gjithë vendin, por iu dedikua trafikut ndërkombëtar. Kreu i grupit, kishte një standard të lartë jetese falë fitimeve të krijuara nga biznesi i drogës dhe jetonte në vila të mëdha.

Në total, sot në mëngjes, Garda Civile kreu 16 kontrolle në vende të ndryshme si Bisbal del Penedès, Salou, Perafort, Palau Solità dhe Plegamans ose Cambrils. Në qytetin e fundit, policia, e cila ka në dispozicion më shumë se 200 oficerë, gjeti dy armë zjarri dhe një silenciator.

Operacioni i Mossos, nga ana tjetër, fokusohet në një organizatë kriminale që shiste kryesisht drogë në Katalonjë dhe që e bënte këtë në një mënyrë të rrallë. Në thelb, sipas burimeve policore, ata shisnin në objekte tregtare të gjitha produktet që, në letër, ishin bërë me CBD, një derivat i marijuanës që nuk ka veti narkotike.

Në të vërtetë, megjithatë, këto produkte bëheshin me marijuanë dhe hashash. Deri më tani janë bërë tre arrestime dhe priten të tjerë. Kontrollet janë fokusuar në Maresme, në qytete të tilla si Santa Susanna ose Canet de Mar. Në të njëjtën kohë, kontrolle janë bërë edhe në disa objekte tregtare që kishin makina shitëse për këto produkte.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb