Një nga skenat më të luajtura në serinë e re të dokumentarëve të Dukës dhe Dukeshës së Sussex -it në Netflix tregon Meghan në shtëpi, duke lëvizur poshtë në telefonin e saj të përkulur në një karrige. Dukesha i ka flokët të lëshuar dhe ka veshur një pulovër komode mbi një komplet pizhamesh. Deri më tani, gjithçka duket mirë. Por sa e njohur dhe “normale” është orkideja e bardhë perfekte, batanija Hermès apo pizhamet La Ligne 250 euro? Nga dhjetëra veshjet e paraqitura në secilin nga tre episodet e para të serialit të ri të Netflix, secila është e menduar qartë. Meghan pretendon se dëshiron që njerëzit ta shohin atë si një “person të vërtetë”, por në këto tre episode është e qartë se kjo nuk është aspak gardërobë e një personi “të vërtetë”.

Ajo vazhdimisht pretendon se nuk ka asnjë ide për fuqinë e rrobave, megjithatë veshjet e saj në Netflix mund të shërbejnë si një klasë master në përdorimin e modës, si një mjet për imazhin e dikujt publik.

Ka shumë kujtime të veshjeve që ajo kishte veshur në raste të mëdha mbretërore. Por ka edhe veshje që nuk janë parë kurrë më parë – në video dhe foto private, të ndara me botën për herë të parë dhe me siguri të pa marrë për konsum publik. Redaktimi, nga fituesja e çmimit Emmy, Liz Garbus, kap komentet shumë emocionale të çiftit. Meghan ushqen pulat në shtëpinë e saj në Montecito e veshur me pizhame elegante, por të buta Eberjey, me Lilibet në karrocën e saj ndërsa thotë se i lejon njerëzit të shohin ‘botën e tyre’. Ajo flet e përlotur në kamerën e telefonit të saj, e sapodalë nga dushi me flokët e mbështjellë me një peshqir, e veshur me një këmishë nga një prej miqve të saj stilistë, Misha Nonoo.

Ka fotografi që ajo ndau nga pushimet e saj para Harry-t me stilisten dhe shoqen e atëhershme Jessica Mulroney, të cilat tregojnë se sa e lumtur dhe e pakujdesshme ishte jeta e saj para se të takonte ‘H’ e saj. Ka foto intime të saj me Harry-n në Botsvanë dhe në takimet e tyre të para. Meghan ka pasur gjithmonë një aftësi për të dërguar mesazhe me zgjedhjet e saj të stilit. Mbani mend kur ajo veshi “Këmishën e burrit” të Nonoo në takimin e saj të parë publik me Harry-n. Shikoni dokumentarin dhe do të dalloni bluzën ‘In Love’ dhe gjerdanin ‘H’ – blerjet e bëra në takimet e para të çiftit.

Meghan flet edhe për ‘protokollet’ mbretërore që supozohet se nuk i dinte, ndërsa Harry gjurmon ‘protokollet e shpikura’ që mediat i imponuan dukeshës pasi, për shembull, ajo i veshi për herë të parë në një ngjarje mbretërore ose nuk vishte geta, ose nuk i tregoi supet zbuluar. Harry flet gjithashtu për vështirësitë e mësimdhënies së Meghan-it – dukesha flet për setin e saj të parë të madh fotografik me Harry-n, një shëtitje mbretërore në Sandringham, ku ajo nuk kishte asnjë ide se çfarë të vishte. “Nuk kam parë kurrë foto të një shëtitjeje mbretërore”, thotë ajo. “Unë mund t’i tregoja asaj për atë që dija nga nëna ime,” thotë Harry. “Por pjesa që vërtet nuk e dija ishte stili. Çfarë duhet të veshë një grua?’

Harry dhe Meghan duket se kanë një obsesion të madh me Kate Middleton, të cilën e përmendin edhe në dokumentar, ndërsa Meghan e ka akuzuar më parë se nuk e ka ndihmuar kur ajo iu bashkua familjes mbretërore. Dokumentari gjithashtu përmban pamjet e ‘katërshes fantastike’ – Meghan dhe Harry, me Princin dhe Princeshën tani të Uellsit – duke folur së bashku për herë të parë në Forumin e Fondacionit Mbretëror në 2018.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Tregimtari sugjeron që Meghan është këtu për të “kthyer markën më tradicionale të Britanisë”, por gjithçka që ky klip i veçantë duket se bën është të theksojë më tej dallimet midis dy grave: Meghan me një fustan të shndritshëm Jason Wu me vlerë 1,700 euro qëndron ulur pranë Kate, e cila ishte shtatzënë dhe e veshur në mënyrë konservative me një fustan shtatzënie nga marka e famshme Seraphine. A ishin vërtet kaq të rënda marrëdhëniet mbretërore, edhe në këtë fazë, sa kunatat nuk u koordinuan me veshje?

Një skenë tjetër, në episodin e tretë të serialit, tregon dukeshën duke u përgatitur për Galanë e Lirisë në Mars 2022 dhe drejtori artistik i Carolina Herrera, Wes Gordon, mbërrin në hotelin e saj në Nju Jork për t’iu përshtatur asaj personalisht. Meghan përqafon Gordon dhe përshëndet ekipin e tij – ajo tani punon me ta rregullisht. Ajo përshkruan çlirimin e të qenit në gjendje të vesh bustin e kuq, sipas kushteve të saj.

“Shumicën e kohës kur isha në Britaninë e Madhe, vishja një ngjyrë të rrallë”, shpjegon ajo. “U mendua për këtë. Sipas mendimit tim, nuk mund të vishni kurrë të njëjtën ngjyrë si Madhëria e saj nëse ka një ngjarje në grup, por gjithashtu nuk duhet të vishte të njëjtën ngjyrë si një nga anëtarët e tjerë të moshuar të familjes.”

Zgjidhja e saj? Të vishej me tonalitete bezhë, kafe, blu dhe të bardhë për të cilat, në atë kohë, shtypi i modës i vlerësonte.

“Kështu që po mendoja, cila është një ngjyrë që ndoshta nuk do ta veshin kurrë? Deve, bezhë, e bardhë.” “Kështu që kam veshur shumë tone të heshtura. Nuk po mundohesha të dalloja. Po përpiqesha të isha pjesë e kësaj familjeje dhe bëra gjithçka që munda për t’u përshtatur”.

Episodet e reja të serialit Netflix dalin sot. Dhe ndërsa ne ende nuk e dimë se çfarë thotë çifti, mund të jemi të sigurt se do të ketë një histori pas çdo veshjeje – edhe kur nuk supozohet të ketë një të tillë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: