Meksika ka shpallur një emergjencë thatësire për t’u mundësuar autoriteteve të marrin masa të veçanta për të garantuar furnizimin me ujë në zonat e goditura rëndë.

Hapat janë krijuar për t’u marrë me efektet e një thatësire “të rëndë, ekstreme ose të jashtëzakonshme”, tha autoriteti kombëtar i ujit Conagua në një deklaratë të martën.

Ndër masat, mbajtësit e koncesioneve të ujit për përdorim bujqësor ose industrial mund të urdhërohen që të lejojnë përdorimin e tyre nga palët e treta.

Autoritetet në pjesë të Meksikës, duke përfshirë centralin industrial verior të Monterrey-t, janë detyruar të racionojnë përdorimin e ujit për shkak të rezervuarëve të varfëruar.

Vala e të nxehtit dhe mungesa e shiut do të thotë se familjet në Monterrey kanë pasur ujë të rrjedhshëm vetëm për disa orë në ditë për disa javë.

Në disa lagje me kodra, kanë kaluar më shumë se 50 ditë që kur banorët panë për herë të fundit një rënie nga rubinetat e tyre.

Në shtetin veriperëndimor të Baja California, mungesa e furnizimit me ujë ka shkaktuar protesta në disa qytete.

Në pjesë të qytetit të Meksikos, siç është distrikti i varfër i Iztapalapa, shtëpia e 1.8 milionë njerëzve  është e zakonshme që autoritetet të racionojnë ujin dhe të dërgojnë kamionë cisternë për të lehtësuar mungesat.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb