Bota e futbollit ka ndryshuar shumë me kalimin e viteve, po shpenzohet gjithnjë e më shumë në merkato, me klubet që nuk kanë shumë durim të rrisin lojtarë nga akademitë, por preferojnë të marrin lojtarë të gatshëm. Vitet e fundit një rol shumë të rëndësishëm kanë marrë edhe agjentët e lojtarëve, me këta të fundit që po fitojnë miliona nga komisionet.

Corr
Corr

Corriere dello Sport shkruan se vetëm në vitin 2022, klubet e Serie A kanë shpenzuar afro 205,7 milionë euro për agjentët, një shifër rekord.

Juventus
Juventus

Klubi që ka shpenzuar më shumë për komisione këtë vit ka qenë Juventus me 51,3 milionë euro. Në vendin e dytë renditet Roma me 21,1 milionë euro, ndërsa podiumin e mbyll Inter me 20,5 milionë euro.

Igli Tare
Igli Tare

Në këtë klasifikim bie në sy fakti që Lazio, merkato e të cilës menaxhohet nga Igli Tare, ka shpenzuar vetëm 6,3 milionë euro për komisione.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb