Një burrë në Florida ka paditur Apple për 10 miliardë $ (7.5 miliardë £), duke pretenduar se Apple ka vjedhur idenë e tij kur është prodhuar iPhone nëntë vjet më parë. Thomas S Ross paraqiti një licencë për një “pajisje elektronike leximi” (ERD), në vitin 1992 e cila dukej si një vegël dore drejtkëndore me një ekran.

Në padinë e tij thuhet se ai ishte i pari që paraqiti një pajisje të projektuar në këtë mënyrë, duke formësuar një kombinim të medias dhe mjeteve të komunikimit, identiteti i të cilëve ishte rrëmbyer që atëherë, duke u shfrytëzuar nga iPhon-i i Apple, iPod, iPad dhe të tjerët.

Të përfshira në paraqitjen e padisë janë vizatime të licencës origjinale të Ross-it, percjell krokodili. Ross-i pohon se riprodhimet e vetë Apple “janë në thelb të njëjta si vizatimet e tij teknike të ERD, dhe që pajisjet tre-dimensionale Apple derivative (iPhone, iPod, iPad), mishërojnë pamjen jo-funksionale dhe estetike”.
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: