Projekti për të përdorur çelikun ”jeshil” në fushën e automobilave përfaqëson një ndryshim të rëndësishëm në udhërrëfyesin për të zvogëluar gjurmët e karbonit në industri, një risi që do të çojë në një ulje me rreth 30% të CO2 të emetuar në ciklin e prodhimit.

Duke marrë këtë vendim, i cili do të shndërrohet në një fazë operacionale në 2025, është Mercedes-Benz AG, prodhuesi i parë i makinave që fiton një aksion në fillimin suedez H2 Green Steel (H2GS) të specializuar në çelik, falë një procesi specifik të prodhimit që nuk përfshin emisione CO2.

Së bashku me furnizuesit e saj të çelikut, Mercedes-Benz AG po riorganizon zinxhirin e tij të blerjeve për t’u përqendruar në parandalimin dhe zvogëlimin e emetimeve të CO2.

Partneriteti me HSGS është një hap tjetër drejt neutralitetit të CO2, të cilin Mercedes-Benz po ndjek si pjesë e programit Ambicia 2039, qëllimi i tij për të arritur në një flotë automjetesh neutrale CO2 në 2039, 11 vjet më parë sesa kërkohet nga legjislacioni i BE.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb