GREQI

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Greqi, ku ka takuar edhe kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras në Athinë. Mësohet se gjatë takimit tyre është diskutuar edhe ecuria europiane e Shqipërisë.

“ Mirënjohje Cipras për stabilitetin në rajonin ballkanik, me zgjidhjen e vështirë të çështjes së emrit, por që ofron qartësi në Gjermani, çel rrugën e anëtarësimit të Maqedonisë Veriore (këtë emër përdori) në NATO. Pozitive zgjidhja edhe për Greqinë, si shenjë progresi për vendin”, është shprehur Merkel.

Merkel është pritur nën masa të përforcuara sigurie, me protesta të paralajmëruara, por edhe ndalesa për tubime.

BalkanWeb

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: