BERLIN

Kancelarja gjermane Angela Merkel vizitoi politikanin rus të opozitës Alexei Navalny ndërsa ai po kalonte trajtimin në një spital të Berlinit për helmim, raportoi Der Spiegel, duke nënvizuar se kancelarja gjermane e ka marrë seriozisht këtë çështje.

Spiegel shkruan se Merkel shkoi për të parë Navalny në spitalin Charite, ku ai mori trajtim për 32 ditë, pasi u transferua nga Rusia në Berlin muajin e kaluar pasi u sëmur në një fluturim të brendshëm.

Një zëdhënës i Merkel nuk pranoi të komentonte raportin. Qeveria gjermane thotë se testet në Gjermani, Francë dhe Suedi kanë përcaktuar se Aleksei Navalny ishte helmuar me një agjent nervor Novichok dhe ka kërkuar një shpjegim nga Kremlini.

Moska ka mohuar çdo përfshirje në incident dhe tha se ende nuk ka parë prova të një krimi.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb