Një ushtar fshihet pas një mburoje druri ndërsa bora bie dendur në fushat rrethuese afër fshatit Krymske, Ukrainë.

Brenda hendekut, një ushtar tjetër qëndron në hyrje të një peme të vogël Krishtlindjesh, me mesazhe dhe vizatime nga dashamirës të ngjitura në mur pas tij. Kjo është vija e parë e luftës tetëvjeçare të Ukrainës kundër forcave të mbështetura nga Rusia brenda zonës së Donbasit. Veprimet e trupave ruse pranë kufijve të Ukrainës kanë alarmuar Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë në javët e fundit . Ushtarët thonë se janë të përgatitur për çdo përshkallëzim nga Rusia.

“Ne jemi të vendosur të qëndrojmë të vendosur, nuk do të dorëzojmë kombin tonë. Ne luftuam për pavarësi për një kohë shumë të gjatë,” përmendi një ushtarak, i cili dha emrin e tij si Martin.

“Në vendbanim, babai, nëna dhe bashkëshorti im janë të shqetësuar,” tha ai.

“Nuk kam në plan të qëndroj këtu pafundësisht. Kam në plan të zmbraps sulmin rus dhe të jem në dispozicion përsëri vendbanim në mënyrë që vajza ime më vonë të thotë: ‘Uau, baba, ti ia dole ta mposhtesh superfuqinë me duart e tua”

Oficerët amerikanë kanë përmendur se Rusia mund të nisë një sulm krejt të ri kundër Ukrainës që në fillim të gjysmës së dytë të janarit. Rusia mohon se po planifikon një ofensivë dhe akuzon Kievin për ndërtimin e forcave të saj personale në lindje të vendit. Por Moska ka kërkuar sigurinë që i nevojiten nga Perëndimi për të zbutur fatkeqësinë aktuale.

Një tjetër ushtarak, uli mundësinë e një përshkallëzimi.

“Nëse shfaqin indet e tyre muskulore dhe tundin shpatat e tyre, atëherë nuk ka gjasa që ata të sulmojnë. Nëse dikush duhet të sulmojë, ai e bën atë fshehurazi, “përmendi ai./Reuters/

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: