Thjeshtra e ministrit të Jashtëm rus është sanksionuar nga qeveria britanike.

Polina Kovaleva, 26 vjeç, jeton në një banesë prej 4 milionë funtesh në Kensington, në perëndim të Londrës. Ajo është perfshire në një listë të re masash që synojnë 65 oligarkë rusë, banka dhe kompani mbrojtëse.

U

Një e diplomuar e arsimuar privatisht në Imperial College London, Kovaleva erdhi në vëmendjen ndërkombëtare kur u emërua nga aktivistët e opozitës ruse si një objektiv kryesor për sanksionet. Aleatët e Alexei Navalny, kritikut të burgosur të Kremlinit , e identifikuan nënën e saj si dashnoren e vjetër të Sergej Lavrov dhe vunë në dyshim se si vajza e saj ishte në gjendje të përballonte një mënyrë jetese të tillë luksoze në Londër.

Kovaleva dokumentoi stilin e saj luksoz të jetesës së avionëve në faqen e saj në Instagram, të cilën e fshiu menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën. Blloku i pasur i apartamenteve ku ajo jeton në Holland Park përmban një pishinë, palestër, spa, kinema dhe simulator golfi.

Figura të larta të Kremlinit u paralajmëruan këtë mëngjes se familjet e tyre nuk do të mund të gëzonin më privilegjet e një stili jetese perëndimore. “Këto sanksione kanë të bëjnë pjesërisht për të dërguar një sinjal se nuk ka ku të fshihet,” tha një burim qeveritar.

Ndër grupet dhe individët e tjerë që janë goditur me ngrirje të aseteve dhe ndalime udhëtimi janë një grup i fshehtë mercenarësh rusë dhe kompania më e madhe në botë e minierave të diamanteve.

Grupi Wagner është një paraushtarak i lidhur me Kremlinin, i drejtuar nga Yevgeny Prigozhin, një njeri i mbiquajtur “kuzhinieri i Putinit”. Ekspertët ushtarakë kanë akuzuar kompaninë për kryerjen e operacioneve në emër të Kremlinit në Afrikën Qendrore , Lindjen e Mesme dhe Ukrainë, duke përfshirë përpjekjet për të vrarë presidentin Zelensky.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: