PRISHTINE– Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se Kosova është e përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor dhe integrim në BE, dhe se Kosova dhe Serbia duhet t’i normalizojnë raportet ndërshtetërore dhe të implementohen të gjitha marrëveshjet e arritura në Bruksel.

Ai këto komente i bëri në një konferencë të përbashkët për media me kancelaren gjermane Angela Merkel në Berlin.

Kreu i shtetit të Kosovës tha se vendi është i gatshëm për të hapur këtë kapitull për të bërë hapin vendimtar në dialogun me Serbinë për të arritur marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Megjithatë, ai e pranoi se faza përfundimtare e dialogut nuk do të jetë e lehtë as për Kosovën dhe as për Serbinë, por shtoi se nuk ka rrugë tjetër për të ecur përpara, përveç dialogut dhe marrëveshjes.

Presidenti Thaçi tha se përmes dialogut do të gjendet një marrëveshje që do të hapë epokën e paqes dhe pajtimit mes popujve tanë, dhe se marrëveshja finale duhet të përfundojë me njohje reciproke, pasi vetëm kjo mundëson heqjen e pengesave për anëtarësimin e Kosovës dhe Serbisë në BE.

“BE duhet të vazhdojë të luajë rolin e vet ndërmjetësues edhe gjatë fazës përfundimtare, por e mirëpres edhe një rol aktiv, ndihmues në këtë proces të kancelares Merkel, pasi gëzon respektin në Kosovë dhe Serbi”, është shprehur presidenti Thaçi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb