Në një tjetër zhvillim zemërthyes nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës, Po qarkullon në Twitter mesazhi prekës në ditarin e një vajze ukrainase për nënën e saj të ndjerë. Nëna e vajzës dyshohet se u vra nga granatimet ruse.

Një përkthim i fjalëve të vajzës ndan një mesazh emocional për nënën e vdekur. Sipas tweet-it, fëmija shkroi: “Mami, kjo letër është një dhuratë për ty”.

Anton Gerashchenko , një këshilltar i Ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, ndau hyrjen e dukshme të vajzës në ditar në Twitter.
Vajza 9-vjeçare vazhdoi, sipas përkthimit, “Faleminderit për fëmijërinë time. Ti je mamaja më e mirë në botë”.

Vajza vazhdoi: “Nuk do të të harroj kurrë. Uroj që të arrish [në] parajsë dhe të jesh e lumtur atje.” Ajo përfundoi me, “Shihemi në parajsë” dhe nënshkroi emrin e saj, “Galia” – duke shtuar dy puthje, sipas përkthimit.

Tragjedia thuhet se ka ndodhur në Borodyanka, ku situata thuhet se është “dukshëm më e tmerrshme” sesa në Bucha. Në Bucha janë gjetur  varre masive të civilëve .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb