Një cunami më shumë se një metër i lartë mund të godasë së shpejti qytetet kryesore në kufi me Mesdheun: probabiliteti që kjo të ndodhë në 30 vitet e ardhshme është praktikisht 100%, tha UNESCO sipas gazetës britanike The Guardian. Qytete si Marseja, Aleksandria e Egjiptit dhe Stambolli kanë filluar të përgatiten për këtë eventualitet.

Rreziku i cunamit në Mesdhe

Ngrohja globale rrit rrezikun e cunamit në Mesdhe. Niveli i detit në fakt po rritet dhe kjo do ta bëjë ngjarjen më të mundshme. Ndërsa komunitetet në kufi me Oqeanin Paqësor dhe Indian janë mjerisht të mësuar dhe gati për këtë fenomen, sipas UNESCO-s, ndërgjegjësimi për rrezikun ende nuk ka mbërritur në rajonet bregdetare të Detit Mesdhe.

Programi “Gati për cunami”.

Pesë qytete evropiane janë gati për të hyrë në programin e UNESCO-s “gati për cunamin”. Përveç tre qyteteve të përmendura më lart, janë edhe Kana dhe Chipiona, një qytet spanjoll me pamje nga Atlantiku. Gati për cunamin është një program i Kombeve të Bashkuara që synon të sigurojë që të gjitha komunitetet në rrezik të jenë gati dhe të dinë se çfarë të bëjnë në rast të një cunami deri në vitin 2030.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb