Papa Françesku, në meshën e tij të Vitit të Ri në Bazilikën e Shën Pjetrit, bëri thirrje për paqe teksa foli për vendet e shkatërruara nga lufta, përfshirë Ukrainën.

Me fillimin e meshës në ditën e parë të vitit, që Kisha Katolike ia kushton temës së paqes, Papa që ka dënuar vazhdimisht luftën në Ukrainë dhe shkatërrimin e saj, kujtoi viktimat e luftës.

“Në fillim të këtij viti, ne kemi nevojë për shpresë, ashtu si Toka ka nevojë për shi. T’i lutemi nënës sonë Mari në mënyrë të veçantë për djemtë dhe vajzat e saj që po vuajnë dhe nuk kanë më forcë të luten dhe për vëllezërit dhe motrat tona të shumta në mbarë botën që janë viktima të luftës, duke kaluar këto festa në errësirë dhe në errësirë dhe i ftohtë, në varfëri dhe frikë, i zhytur në dhunë dhe indiferencë”, tha ai.

Papa Françesku u kërkoi gjithashtu dëgjuesve të tij që të punonin aktivisht për paqen dhe të mos shpërdorojnë kohën të ngjitur në një tastierë përpara ekranit të kompjuterit, por “t’i ndotin duart” dhe të bëjmë diçka të mirë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb