Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kritikoi efektivitetin e dispozitës së Nenit 5 të NATO-s, duke e quajtur atë “të dobët”, gjatë një fjalimi të martën. Komentet e tij erdhën pasi qytetet kyçe në Ukrainë, përfshirë Kievin dhe Mariupolin, raportuan dëme të mëdha dhe situata të tmerrshme.

Disa viktima u raportuan pasi bombardimet goditën ndërtesat në zonat e banuara në të gjithë Kievin të martën, sipas autoriteteve ukrainase dhe imazhet e reja satelitore tregojnë shkatërrim të gjerë në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë shtëpitë e dëmtuara në një fshat afër Kievit.

Në qytetin e rrethuar të Mariupolit, mund të shihen shtëpi që digjen, ku më shumë se 2,500 civilë kanë vdekur, vlerësojnë zyrtarët ukrainas.
Një zyrtar ukrainas ka akuzuar trupat ruse se mbajnë robër njerëz në një spital të Mariupol të martën.

Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës rajonale të Donetsk, tha se mjekët dhe pacientët po mbaheshin kundër vullnetit të tyre në spitalin rajonal të kujdesit intensiv në Mariupol, i referuar gjithashtu si Spitali Nr. 2.

Sergei Orlov, nënkryetar i bashkisë së Mariupolit, tha se forcat ruse po “shkatërrojnë” qytetin e rrethuar ukrainas dhe se pacientët në një spital u përdorën si robër.
“Ka shumë përleshje në rrugët tona dhe situata dje ishte e tmerrshme,” i tha ai Bianna Golodryga të CNN.

Korridoret e evakuimit
Zëvendës Sekretarja e Shtetit të SHBA, Wendy Sherman tha se ka raporte për makina që largohen nga Mariupol, duke vënë në dukje se nëse ky është në fakt fillimi i një korridori evakuimi, një zhvillim i tillë do të ishte një “hap përpara”.

Negociatat midis Rusisë dhe Ukrainës
Bisedimet midis negociatorëve rusë dhe ukrainas kanë përfunduar gjatë ditës dhe do të rifillojnë të mërkurën, sipas negociatorit ukrainas Mykhailo Podoliak. Ai vuri në dukje se procesi i negociatave ka qenë “shumë i vështirë dhe viskoz”. “Ka kontradikta thelbësore. Por sigurisht ka vend për kompromis,” tha ai në një postim në Twitter.

Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke mbërritën me tren të martën në Kiev për t’u takuar me Zelensky dhe kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal.
Kryeministrat mbërritën në qytet në emër të këshillit të BE-së, tha Shmyal në Twitter, duke vlerësuar “guximin e miqve të vërtetë”.

Zelensky do t’i drejtohet Kongresit Amerikan të mërkurën
Presidenti ukrainas do të mbajë një fjalim virtual nesër në Kongresin amerikan. Fjalimi i Zelensky vjen në mes të pushtimit të vazhdueshëm të paprovokuar dhe vdekjeprurës të vendit nga Rusia dhe ndërsa Ukraina vazhdon të bëjë presion ndaj Shteteve të Bashkuara për më shumë ndihmë ndërsa ajo lufton.

Biden planifikon të detajojë ndihmën e SHBA për Ukrainën në një fjalim të mërkurën, disa orë pasi presidenti i Ukrainës pritet të parashtrojë kërkesa të reja për ndihmë në një fjalim në Kongres, tha Shtëpia e Bardhë.

Një projekt-ligj masiv shpenzimesh u nënshkrua nga Biden të martën, i cili do të sigurojë një infuzion të vetëm 13.6 miliardë dollarësh të ndihmës ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, ndërsa ajo lufton kundër pushtimit rus.

Biden gjithashtu do të udhëtojë në Evropë javën e ardhshme për një takim të jashtëzakonshëm të NATO-s dhe për të treguar mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën, ka konfirmuar Shtëpia e Bardhë. Biden do të bashkohet personalisht me liderët botërorë të NATO-s në Bruksel, Belgjikë, të enjten e ardhshme, 24 mars.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb