Lionel Messi është i famshëm për faktin se është një futbollist që nuk përfshihet në “përleshje” dhe tensione pasi zakonisht qëndron larg këtyre lloj situatave në fusha. Por kur luan për Argjentinën, veçanërisht vitet e fundit, ai tenton të transformohet.

Temperamenti i tij latino-amerikan del në sipërfaqe dhe bashkë me shokët e skuadrës “kamikaze” shpesh herë tentojnë të… thyejnë kundërshtarët me markime dhe tensione të forta.
Argjentina mori dje një kualifikim të madh ndaj Holandës që jetoi … deva ju.

Konkretisht, Albiceleste pasi humbën epërsinë me dy gola në kohën normale, ata u kualifikuan në gjysmëfinale të Kupës së Botës me penallti kundër Oranjes, ashtu si në vitin 2014. Goli e Lautaro Martinez përfundoi lojën dhe pothuajse të gjithë argjentinasit vrapuan për të përshëndetur holandezët. Nga ana tjetër, Lionel Messi zgjodhi të mos vazhdonte të ndezte atmosferën dhe thjesht vrapoi drejt portierit dhe shokut të tij të skuadrës, Emiliano Martinez.

Megjithatë, një moment më vonë, ai ishte i tërbuar. Përveç se u ankua për arbitrimin në një intervistë pas ndeshjes, superylli argjentinas gjithashtu u grind me dikë, me sa duket nga skuadra holandeze, përpara se të niste fjalimet e tij drejtpërdrejt në TV. “Çfarë po shikon; Çfarë po shikon?! Largohu nga këtu, budalla!”, ka thënë 35-vjeçari në një nga momentet e rralla kur e shohim të humbasë durimin. Sipas gazetarit që i ka bërë pyetje, ai që ka acaruar Messin dhe ka shkaktuar shpërthimin ndaj tij ka qenë Vaut Weghorst, golashënuesi i dy golave holandez.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: