Kapja e Matteo Messina Denaro u bë gjithashtu e mundur mbi të gjitha duke ndjekur “gjurmët e tumorit” dhe trajtimet publike të cilave iu nënshtrua shefi i Cosa Nostra. Bastisja nga policia në klinikën La Maddalena në Palermo filloi në orën 8:20 të 16 janarit, sapo bazat e të dhënave të strukturës regjistruan hyrjen e Andrea Bonafede, pseudonimi i të cilit është Messina Denaro. Përcaktues për arrestimin ishte skica klinike e bërë nga hetuesit, e cila përmes një sërë detajesh bëri të mundur gjurmimin e identitetit të vërtetë të pacientit me kancer, një burrë rreth 60 vjeç, i cili vuante nga një tumor i madh në zorrën e trashë, i operuar për atë patologji. në vitin 2020, në kulmin e pandemisë.

Të enjten Bonafede kishte mbërritur në klinikë për t’iu nënshtruar një kontrolli dhe trajtimi me kimioterapi. Dyshimi se në fakt ishte Messina Denaro ishte pjekur tashmë disa muaj më parë në mendjet e hetuesve. Për këtë arsye, kur pacienti Bonafede hyri në sistemin kompjuterik, u aktivizua operacioni maxi i 150 ushtarëve, i cili çoi në arrestimin e superbosit të Cosa Nostra.

“A je ti Messina Denaro?” Pasi bllokuan të gjitha daljet e institucionit shëndetësor, karabinierët nisën të identifikonin të gjithë personat e pranishëm në pallat, në kërkim të të vetëquajturit Bonafede. Ndërkohë Messina Denaro po i nënshtrohej tamponit anti-Covid. Pas kësaj ai vendosi të mos shkonte menjëherë në repartin e trajtimit, por të dilte jashtë për të shkuar në lokalin aty pranë së bashku me Giovanni Luppino, njeriun që e shoqëronte me makinë nga Mazara del Vallo. Duke vënë në dukje ngjashmërinë me fotot e parë dhe të rishikuar gjatë viteve të hetimit, një oficer Ros iu afrua atij. Edhe nëse donte të përpiqej të arratisej, shefi tashmë ishte identifikuar. “A je ti Messina Denaro?” e pyeti koloneli. “Ti e di kush jam unë,” u përgjigj i arratisuri, përpara se të zbulonte përfundimisht identitetin e tij.

Në bazë të operacionit kompleks që çoi në arrestimin e supershefit ishte një raport, i ndjekur nga përgjimet e ndryshme telefonike të personave më të afërt me shefin. Pyetje rreth metastazave të mëlçisë nga kanceri i zorrës së trashë, referenca për sëmundjen e Crohn, informacione rreth kimioterapisë. Padyshim që nuk kishte asnjë status zyrtar apo siguri se ishte Messina Denaro, por kjo ishte epërsia që duhej ndjekur.

Hulumtimi mbi bazat e të dhënave kombëtare të shëndetit dhe mbi të gjitha në Siçili, filloi rreth tre muaj më parë. Nuk është një sfidë e lehtë për hetuesit, duke qenë se Ministria e Shëndetësisë nuk ka një bazë të dhënash të vetme për pacientët me kancer. Megjithatë, ekziston një bazë të dhënash në të cilën, në mënyrë anonime, regjistrohen patologjitë e pacientëve. Dhe ja ku u identifikua karta e dyshimtë e një 60-vjeçari me metastaza të rënda dhe kancer në zorrë, i cili me siguri jetonte në Siçili. Hetimet u konkretizuan dhe rreth një muaj më parë, në tavolinën e karabinierëve doli emri vendimtar i Andrea Bonafedes,

Alfonso Tumbarello, 70 vjeç, mjeku që kuronte Andrea Bonafede, i njohur si Matteo Messina Denaro, po hetohet në kuadër të arrestimit të super të arratisurit. Tumbarello është nga Campobello di Mazara dhe ishte mjek i përgjithshëm në qytet për dekada, deri në dhjetor, kur doli në pension. Tumbarello deri pak muaj më parë ishte mjeku i të vërtetës Andrea Bonafede, 59 vjeç, banues në Campobello di Mazara dhe do të jepte receta mjekësore në emër të pacientit. Karabinierët kontrolluan shtëpitë e Campobello, Tre Fontane dhe ish-zyrën e mjekut, i cili gjithashtu u mor në pyetje.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb