Presidenti Ilir Meta ka uruar homologun e tij polak, Andrzej Duda, për rizgjedhjen në këtë detyrë.

Meta shkruan në ‘Fabebook’ se “Shqipëria dhe shqiptarët i janë thellësisht mirënjohës Polonisë për mbështetjen e fuqishme ndaj procesit të integrimit”.

Mesazhi i Metës:

Pata kënaqësinë të uroja sot Presidentin e Polonisë, Andrzej Duda për rizgjedhjen e tij në këtë detyrë.
Shqipëria dhe shqiptarët i janë thellësisht mirënjohës Polonisë për mbështetjen e fuqishme ndaj procesit të integrimit evropian të Shqipërisë dhe vijimit të procesit të zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në muajin maj të vitit 2019, Presidenti i Polonisë ishte i ftuar nderi në Samitin e Brdo-Brijuni që u mbajt në Tiranë, ku u konfirmua fakti se marrëdhëniet mes Polonisë dhe Shqipërisë kanë përpara një të ardhme të shkëlqyer.

Gjatë takimit në Samitin e Brdo-Brijuni, Presidenti Duda vlerësoi marrëdhëniet tradicionale shumë të mira dhe miqësore midis dy vendeve dhe popujve, të cilat janë shumë më të thella në histori sesa marrëdhëniet diplomatike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb