Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se Greqia dhe Egjipti shkelën të drejtat dhe shtetet kontinentale të Turqisë dhe Libisë duke nënshkruar një marrëveshje detare për zonat ekskluzive ekonomike në Mesdheun Lindor.

Në një intervistë ekskluzive, Çavuşoğlu theksoi se teksti dhe harta e marrëveshjes ende nuk janë zbuluar, duke shtuar se “Megjithatë, është e qartë nga koordinatat e dhëna që marrëveshja jo vetëm që shkel të drejtat dhe shtetin kontinental të Turqisë, por gjithashtu edhe të Libisë”.

“Prandaj, një marrëveshje që shkel shtetin tonë kontinental, të cilin ne kemi raportuar në OKB, është e pavlefshme dhe arsyeja pse kemi arritur në këtë pikë është që vendet si Greqia dhe administrata greke qipriote po përpiqen të nënshkruajnë marrëveshje me Egjiptin dhe Izraelin, duke injoruar Turqinë”, shtoi Çavuşoğlu.

“Ne do të vazhdojmë t’u tregojmë atyre dhe botës se kjo marrëveshje është e pavlefshme në tryezë dhe në terren”, theksoi kryediplomati turk.

Egjipti njoftoi më herët se ka nënshkruar një marrëveshje dypalëshe me Greqinë për përcaktimin e juridiksioneve detare midis dy vendeve në Mesdheun Lindor.

Ministria e Jashtme turke reagoi ndaj “të ashtuquajturës marrëveshje” në një deklaratë, duke theksuar se Greqia dhe Egjipti nuk kanë asnjë kufi detar të ndërsjellë dhe se marrëveshja është “e pavlefshme” për Ankaranë.

Ministria shtoi se zona e demarkuar në marrëveshje gjendet në shtetin kontinental të Turqisë, siç është raportuar nga Ankaraja në OKB.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb