Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryediplomati për bllokun, Josep Borrell, janë rrugës për në kryeqytetin ukrainas Kiev.

Von der Leyen postoi një foto të premten në Twitter, ku shihet duke ecur në një tren së bashku me kryeministrin sllovak Eduard Heger, i cili po i bashkohet udhëtimit.
“Presim me padurim për në Kiev”, tha ajo.

Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, postoi gjithashtu një foto të tij dhe Von der Leyen duke u nisur në udhëtimin e tyre.

Shefja e Komisionit Evropian do të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky “dikur” të premten, sipas zëdhënësit presidencial ukrainas Sergei Nikiforov.

Vizita vjen pasi blloku miratoi paketën e pestë të sanksioneve kundër Rusisë të enjten në mbrëmje, veçanërisht duke vendosur një ndalim importi për qymyrin rus.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha në një konferencë për shtyp të NATO-s në Bruksel se sanksionet do të sinjalizonin “presion serioz” që po ushtrohej mbi Rusinë, megjithëse ai ankohej për dështimin e bllokut për të synuar naftën dhe gazin rus në paketë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb