Numri i të vdekurve si rezultat i ndërhyrjes së armatosur të forcave të sigurisë në Mianmar në protestat kundër puçit ushtarak dhe ndalimit të anëtarëve të zgjedhur të qeverisë është rritur në 759.

Sipas raportit ditor të publikuar nga Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP), tri viktima të tjera janë konfirmuar në 24 orët e fundit nga ndërhyrja e forcave të Mianmarit.

Numri i përgjithshëm i viktimave është azhurnuar në 759, ndërsa i të arrestuarve në 3.461.

Ndërkohë, aktualisht ekzistojnë urdhra arresti për 1.276 persona.

Ndryshe, në takimin e liderëve të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) të mbajtur në Indonezi më 24 prill, u vendos që të ndalohet dhuna në Mianmar sa më shpejt të jetë e mundur.

Sipas të dhënave nga AAPP, nëntë njerëz janë vrarë në Mianmar si rezultat i ndërhyrjes së armatosur të ushtrisë në protestat anti-grusht-shteti që nga takimi i ASEAN-it/AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb