Mijëra açuge të ngordhura u hodhën në breg në bregun e Lagunës Bolinas në Marin County, Kaliforni, në fillim të kësaj jave, sipas fotove dhe videove të shpërndara me stacionin ABC San Francisko KGO.

“Kjo është vetëm një nga ato raste kur ne arrijmë të shohim vetëm numrin e madh të madhësisë së këtyre shkollave të peshqve,” i tha KGO drejtori i Marin County Parks, Max Korten. “Pra, është disi e mahnitshme.”

Ende ka paqartësi se përse peshku ka dalë në breg. Duke iu referuar biologëve, Korten shpjegoi, “Ajo që ka të ngjarë të ketë ndodhur është, e dini, një lloj grabitqari jashtë në oqean ka hasur në një shkollë açugeje diku afër grykës së Lagunës së Bolinas,” sipas KGO.

Ai tha se kjo ndoshta e shtyu açugat më shumë drejt ujit të cekët, ku ata thithën oksigjenin e kufizuar dhe u mbytën, sipas KGO.

Një studiues vullnetar i tha KGO News se açugeja mund të kishte shkuar atje ku është ushqimi.

Jim Ervin tha gjithashtu për KGO-në se ky vit La Nina po gjeneron më shumë prodhim ushqimor dhe se peshqit foragjerë po ndjekin. Ai shpjegoi se uji i freskët po sjell më shumë açuge sesa është parë në 10 vitet e fundit jashtë bregdetit dhe në gji.

Ervini tha se zogjtë e detit po bëjnë gosti. “Ka më shumë peshq sesa ata dinë se çfarë të bëjnë,” i tha ai KGO.

Zyrtarët thanë se nuk ka asnjë arsye për panik për vdekjen masive, duke thënë se ngjarje të ngjashme kanë ndodhur disa herë gjatë dekadave të fundit.

Korten me Marin County Parks i tha KGO se Laguna e Bolinas është një ekosistem mjaft i brishtë dhe po inkurajon këdo që dëshiron të shohë açugat, të jetë i ndërgjegjshëm për mjedisin.

“Është një shtëpi e një sasie vërtet të bollshme të jetës detare,” tha ai. “Ne thjesht pyetëm nëse dikush shkon afër atje, thjesht bëni kujdes dhe mos shqetësoni kafshët, fokat dhe gjërat që e bëjnë shtëpinë e tyre atje.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb