Policia indiane përdori gaz lotsjellës për tëshpërndarë të paktën 10,000 njerëz që po protestonin kundër heqjes së të drejtave speciale për shtetin me shumicë myslimane Jammu dhe Kashmir të Premten, tha një zyrtar policie dhe dy dëshmitarë për Reuters.

Demonstrimi menjëherë pas lutjeve të së premtes ishte më i madhi pasi autoritetet mbyllën rajonin e shkatërruar nga revolta pesë ditë më parë, duke ndërprerë shërbimet telefonike dhe internetin dhe duke ndaluar më shumë se 500 liderë politikë dhe separatist.

Duke kërkuar të forcojë kontrollin e saj mbi rajonin, të pretenduar gjithashtu nga Pakistani fqinj, India këtë javë i hoqi të drejtën provincës Jammu dhe Kashmir për të hartuar ligjet e veta dhe i lejoi jorezidentët të blinin pronë atje.

Drejtuesit rajonalë kanë paralajmëruar një reagim të ashpër në zonë, ku militantët luftojnë për sundimin indian për gati 30 vjet, duke çuar në vdekjen e më shumë se 50,000 njerëzve.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb