Disa mijëra njerëz demonstruan në Varshavë për të protestuar kundër një vendimi të Gjykatës Kushtetuese që vendos një ndalim pothuajse total të abortit në Poloni dhe, gjithashtu, për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë konservatore.

Protestuesit, kryesisht gra dhe të rinj, kaluan qytetin për të arritur në shtëpinë e zëvendëskryeministrit Jaroslaw Kaczynski, i konsideruar njeriu i fortë i konservatorëve në pushtet dhe fajtori i supozuar për vendimin e gjykatës.

Në disa raste, policia u përpoq të bllokonte rrugën për në marshim për të parandaluar që demonstruesit të drejtoheshin drejt shtëpisë së Kaczynski, e cila është bërë një shënjestër e vazhdueshme e protestave.

Më 22 tetor, Gjykata Kushtetuese, e reformuar nga partia ultra katolike e Ligjit dhe Drejtësisë (PiS), në pushtet, ndaloi ndërprerjen vullnetare të shtatzënisë në rast të një keqformimi serioz të fetusit, duke e konsideruar si të papajtueshme me Kushtetutën.

Dënimi rezulton në ndalimin e të gjitha aborteve përveç rasteve të përdhunimit dhe incestit ose kur jeta e nënës është në rrezik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb