Tajfuni Betty ka prekur mbi 11,000 njerëz dhe ka detyruar më shumë se 5,000 të largohen nga shtëpitë e tyre në Filipine , tha Këshilli Kombëtar për Reduktimin dhe Menaxhimin e Rrezikut të Fatkeqësive.

Tajfuni ka prekur 11,264 individë në rajone të ndryshme, duke përfshirë Luginën e Cagayan, Luzon Qendrore, Visayas Perëndimore dhe Rajonin Administrativ Cordillera.

Aktualisht, 3,483 individë janë duke kërkuar strehim në qendrat e evakuimit, ndërsa 381 njerëz kanë evakuuar shtëpitë e tyre, por po qëndrojnë diku tjetër, tha këshilli në një raport.

Autoriteti i Aeroportit Ndërkombëtar të Manilës (MIAA) ka njoftuar anulimin e të paktën 14 fluturimeve të martën për shkak të motit të ashpër të shkaktuar nga cikloni Betty.

Aktualisht ndodhet afërsisht 315 kilometra (195 milje) në lindje të Basco në Batanes, një provincë arkipelagjike në Filipine. Ajo ka erëra maksimale të qëndrueshme prej 150 kilometrash në orë (93 milje në orë) pranë qendrës së saj, me erëra që arrijnë deri në 185 km/h (115 mph), sipas buletinit të cikloneve tropikale nga Administrata e Shërbimeve Atmosferike, Gjeofizike dhe Astronomike të Filipineve.

Autoritetet e Filipineve filluan evakuimin e mijëra fshatarëve, mbyllën shkollat ​​dhe zyrat të hënën, ndërsa cikloni Betty iu afrua provincave veriore të vendit.

Betty pritet të forcojë musonin jugperëndimor, duke rezultuar në reshje të forta shiu mbi Occidental Mindoro, një provincë perëndimore e Filipineve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb