Një miliarder gjerman i cili u zhduk në rrethana misterioze nën majën ikonë Matterhorn të Zvicrës gjashtë vjet më parë, dyshohet se jetonte me një zonjë ruse në Moskë, ka pohuar një hetim.

Manjati gjermano-amerikan i shitjes me pakicë Karl-Erivan Haub, atëherë 58 vjeç, po stërvitej për një garë alpinizmi skish kur u zhduk në prill 2018 në Zermatt, Zvicër. Biznesmeni miliarder u pa për herë të fundit duke u ngjitur në mal me një teleferik vetëm një mëngjes – diçka që trajneri i tij tha se ishte e çuditshme për një njeri që zakonisht ishte shumë i ndërgjegjshëm për sigurinë dhe i përgatitur mirë dhe nuk u kthye më në hotelin e tij.

Autoritetet filluan një kërkim gjashtë ditor, i cili pa pesë helikopterë dhe ekipe të shpëtimtarëve alpinë duke kërkuar përreth zonën, por trupi i tij nuk u gjet kurrë. Haub – ish-drejtori menaxhues dhe pjesërisht pronar i supermarketeve dhe gjigantit gjerman të shitjes me pakicë Tengelmann Group – u shpall i vdekur nga një gjykatë në Këln tre vjet më vonë, duke lënë pas një grua, dy fëmijë dhe një kompani me rreth 75,000 punonjës.

Vëllai i tij më i vogël Christian u betua në një sallë gjyqi në vitin 2021 se nuk kishte asnjë tregues se alpinisti, pasuria neto e të cilit vlerësohej në 5.2 miliardë £, mbeti gjallë. Por tani një hetim i madh i udhëhequr nga transmetuesi gjerman RTL pretendon se ka identifikuar Haub në Moskë dhe beson se manjati është atje me një zonjë shumë më të re të quajtur Veronika Ermilova.

Christian tani është subjekt i një hetimi nga zyra e prokurorit të Këlnit me dyshimin se ka bërë deklarata të rreme nën betim, raportoi RTL. Christian mori kontrollin e Grupit Tengelmann pas zhdukjes së vëllait të tij dhe pretendoi se kishte porositur një shërbim sigurie për të hetuar ‘thashethemet’ se ai ishte ende gjallë. Avokati i tij, Mark Binz, i tha gazetës gjermane Die Zeit: “Sigurisht që nuk ka asgjë në akuzë”. Manjati i shitjes me pakicë Haub, i cili tani do të ishte 64 vjeç, dyshohet se e ka thirrur telefonin e Ermilovës 13 herë në tre ditë para se ai të zhdukej në vitin 2018, sipas hetimit nga RTL dhe media Stern.

Thirrjet ishin thelbësore, një që zgjati më shumë se një orë – duke çuar në dyshime se ai po komplotonte për të falsifikuar vdekjen e tij me ndihmën e Moskës dhe Ermilova. Hetimi zbuloi se Ermilova, 44 vjeç, drejtonte një agjenci në Shën Petersburg, e cila organizonte ekskursione për ski, shëtitje dhe ngjitje për entuziastët në natyrë, por ajo gjithashtu dyshohet se ishte e përfshirë me shërbimin e sigurisë FSB të Rusisë.

Një hetim nga Tengelmann më vonë zbuloi se jeta e Haub ishte e ndërthurur ngushtë me Ermilova enigmatike, e cila besohet të jetë rreth njëzet vjet më e vogël e Haub dhe u përshkrua si ‘një grua e hollë, atletike me flokë kafe deri në supe, sy të errët dhe buzëqeshje të hapur. Hetuesit sugjeruan se ajo “mund të punojë për shërbimin sekret të brendshëm rus FSB”, megjithëse theksoi se kjo “nuk mund të provohet”. “Ajo që mund të vërtetohet, megjithatë, është se ajo është gjithmonë në të njëjtat vende në të njëjtën kohë me Karl-Erivan Haub”, thuhet në raport.

“Në korrik 2008, të dy ishin në Moskë dhe Soçi brenda pak ditësh… Në maj 2009, të dy udhëtuan me trenin e njëjtë të natës nga Moska në Shën Petersburg, në ndarje të veçanta. Udhëtimet janë rezervuar në të njëjtën kohë dhe nga i njëjti person.

Gazetarja e RTL Liv von Boetticher spekuloi se zhdukja e Haub në Zvicër dhe paraqitjet e supozuara në Rusi mund të kenë ardhur si rezultat i marrëveshjeve të dyshimta të biznesit. “Karl-Erivan Haub dihet se ka bërë biznes me njerëz të dyshimtë në ekonominë ruse,” pohoi ajo.

Përveçse telefonoi Ermilovën, Haub mësohet të ketë telefonuar edhe me bankierin rus Andrey Suzdaltsev në Rusi dhe Gjenevë pak para se të ‘vdiste’, pohoi hetimi i RTL dhe Stern. Një tjetër nga partnerët e biznesit rus të Haub-it përfshinte mashtruesin famëkeq të vetë-rrëfyer Sergey Grishin, i njohur si ‘Oligarku i Scarfce’.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb