Miliarderi japonez Hiroshi Mikitani është zotuar se do të dhurojë një miliard jen (8,6 milionë dollarë amerikanë) si ndihmë humanitare për Ukrainën.

“Mendimet e mia janë me ju dhe popullin e Ukrainës”, shkroi kreu i gjigantit japonez “Rakuten” platforma online e tregtimit të aksioneve përmes aksesit në pajisjet desktop, celular dhe ueb, në një letër drejtuar presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky të dielën.

“Jam thellësisht i pikëlluar nga lajmi për sulmin ushtarak kundër Ukrainës”, shkroi ai.

“Unë besoj se shkelja e një Ukraine paqësore dhe demokratike me forcë të pajustifikuar është një sfidë për demokracinë”, shtoi ai.

Ai tha se po i dhuronte paratë qeverisë ukrainase për aktivitete humanitare për të ndihmuar njerëzit në Ukrainë që janë viktima të dhunës.

Mikitani tha se do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën dhe popullin e saj.

56-vjeçari zotëron edhe klubin japonez të futbollit Vissel Kobe, për të cilin ai punësoi kampionin gjerman të botës në futboll, Lukas Podolski disa vite më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb